Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nowe bilety dla rowerzystów. Dodatkowe pociągi na lato oraz fabrycznie nowe składy. Zobacz, co słychać na pomorskiej kolei

Nowe bilety dla rowerzystów. Dodatkowe pociągi na lato oraz fabrycznie nowe składy. Zobacz, co słychać na pomorskiej kolei

Szynobus SKM Trójmiasto

Bilety rowerowe to nie jedyne zmiany, jakie czekają pasażerów pomorskich kolei. W lecie będą dodatkowe pociągi nad morze i na Kaszuby. A już w grudniu na tory wyjadą nowe pociągi.

 

O tym, jak zmieni się pomorska kolej poinformował wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 maja 2018 r.

 

Pociągiem na plaże

Do bałtyckich kurortów wracają pociągi. Jak co roku w wakacje do Ustki i Łeby pojadą składy pasażerskie. Na linii z Lęborka do Łeby będzie 12 pociągów obsługiwanych szynobusami. Z kolei pomiędzy Słupskiem a Ustką będzie 18 pociągów obsługiwanych jednostkami elektrycznymi. Nie będzie również problemów z dojazdem na Półwysep Helski. – Przez całe wakacje pomiędzy Gdynią a Helem kursować będą aż 32 pociągi. To o 8 więcej niż poza sezonem – informuje Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

 

Wracają pociągi w Bory Tucholskie

Po kilku latach przerwy będzie można dojechać pociągiem do serca Borów Tucholskich. –  Będą dwie pary połączeń Kościerzyna-Karsin-Czersk. Pociągi będą kursować do 2 września w soboty, niedziele i święta – mówi Ryszard Świlski. Składy będzie obsługiwać spółka Arriva RP i będą to bezpośrednie połączenia z Bydgoszczy do Kościerzyny, gdzie będzie można się przesiąść na pociąg SKM do Trójmiasta. Te wszystkie zmiany w rozkładach jazdy wejdą w życie pod koniec czerwca. Wcześniej zostaną wprowadzone nowe zasady przewozu rowerów na niektórych liniach kolejowych na terenie województwa.    

 

Rower tylko z biletem

Już od 26 maja 2018 r., aby przewieźć rower w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej do Kartuz i Kościerzyny potrzebna będzie rezerwacja miejsca. – Wprowadzamy te bilety, aby rozwiązać problemy przejazdu rowerzystów w pociągach na liniach systemu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Często zdarzało się tak, że w szynobusach brakowało miejsc, a rowerzyści zostawali na peronie. Teraz z góry będzie wiadomo czy będzie można wsiąść do szynobusu z rowerem, czy nie – opowiada wicemarszałek. –  Dodatkowo pracujemy nad tym, aby w naszych pociągach zwiększyć liczbę miejsc dla jednośladów. Będzie ich nie sześć, ale 10 – dodaje. Cena jednorazowej miejscówki nie będzie duża i wyniesie 3 złote. Będzie można kupić również rezerwację na cały miesiąc. Wtedy zapłacimy 30 złotych. Posiadacze biletów miesięcznych przed podróżą, będą musieli w kasie lub u kierownika pociągu pobrać bezpłatną miejscówkę na konkretny pociąg. – W pociągach obsługiwanych przez jednostki elektryczne pomiędzy Gdańskiem a Lęborkiem opłaty nie będą pobierane – zaznacza wicemarszałek Świlski. Jak dodaje Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy PKP SKM: „Rezerwacje będzie można kupować z miesięcznym wyprzedzeniem. Pracujemy również nad tym, aby można było je kupić za pośrednictwem systemu SkyCash”.

 

A w grudniu nowe pociągi

Jeszcze w tym roku na Pomorze przyjadą pierwsze fabryczne nowe pociągi Impuls. – Dziś na posiedzeniu Zarządu Województwa Pomorskiego podjęliśmy decyzję, o wyborze oferty firmy Newag SA na zakup 5 nowych pociągów – informuje Ryszard Świlski. Składy będą pięciowagonowe. Zainstalowana będzie klimatyzacja oraz w udogodnienia dla niepełnosprawnych. Podróżni będą mogli też korzystać z sygnału wi-fi. – Docelowo Impulsy obsłużą połączenia na zelektryfikowanej linii PKM, a na razie pojadą one na trasę do Słupska – zaznacza wicemarszałek. Pierwsze dwa nowe składy przyjadą na Pomorze jeszcze w tym roku.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.