Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nowa tradycja czy moda na rekonstruowanie umiejętności przodków? Przędzenie w Swołowie łączy pokolenia

Nowa tradycja czy moda na rekonstruowanie umiejętności przodków? Przędzenie w Swołowie łączy pokolenia

Kobiety przędą na krosnach

Pamiętacie jesienne wieczory przepełnione miarowym stukotem kołowrotka? Dla młodszych to opowieści o tradycji, która przetrwała już tylko we wspomnieniach. Ale czy na pewno? Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w programie edukacyjno-artystycznym Dwa światy – jedna nić. Pierwsze spotkanie już w sobotę, 24 czerwca 2017 r.

 

Ręczne przędzalnictwo przeżywa prawdziwy renesans. Staje się nową, zrodzoną na fundamentach dawnej, coraz szerzej popularyzowaną, umiejętnością. Czy to nowa tradycja? A może moda na rekonstruowanie umiejętności naszych przodków?

 

Kręć się kręć wrzeciono…

O zerwaniu nici tradycji i wprowadzeniu jej na nowo w ruch koła czasu, o dawnym i współczesnym przędzalnictwie ręcznym dowiedzą się uczestnicy nowego programie edukacyjno-artystycznym Dwa światy – jedna nić. Podczas kilkunastu spotkań od czerwca do listopada poznają tajniki dawnego  wiejskiego przędzalnictwa ręcznego – na wrzecionie i na kołowrotku oraz jego współczesnej odsłonie.  Zrozumieją charakter, miejsce w kulturze oraz możliwości wykorzystania we współczesnym nurcie rękodzielniczym i rekonstrukcyjnym. W programie: prelekcje, prezentacje eksponatów, projekcje filmów etnograficznych, warsztaty rękodzielnicze, spotkania z prządkami starszego pokolenia oraz ze współczesnymi instruktorkami, które umiejętność przędzenia wykorzystują w swojej pracy zawodowej.

Podczas zajęć będzie można również, w stopniu podstawowym, zgłębiać dziedziny historycznie związane z tradycjami przędzenia nici na wsi – obróbkę i przygotowanie surowca zwierzęcego i roślinnego do przędzenia, barwierstwo naturalne, dziewiarstwo, tkactwo, druk na płótnie oraz krawiectwo.

Uczestnicy spotkań po nitce do kłębka poznają historię tradycji przędzalnictwa od dawnych wieków aż do współczesności oraz możliwości przetwarzania tej tradycji  na potrzeby współczesnej kultury – od wrzeciona do etnodizajnu.

Zgłoszenia chętnych uczestniczek z terenu powiatu słupskiego – Magdalena Lesiecka, nr tel. 795 100 274.

Harmonogram spotkań

 

Dwa światy – jedna nić

24 czerwca 26 listopada 2017 r. 

  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza
  • Swołowo 8

 

Dwa światy – jedna nić _ Plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.