Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bb09cef6-2c2c-4ed9-93bc-68717c289948.jpg Nowa karetka dla szpitala na Zaspie od WOŚP. W tym roku orkiestra zebrała rekordowe prawie 176 mln zł

Nowa karetka dla szpitala na Zaspie od WOŚP. W tym roku orkiestra zebrała rekordowe prawie 176 mln zł

Konferencja podsumowująca 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ECS w Gdańsku

Nowiutka, warta prawie milion złotych, karetka neonatologiczna ze specjalistycznym inkubatorem trafi do Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, 8 marca 2019 r. odbyła się konferencja podsumowująca 27. finał WOŚP.

 

Na początku konferencji prasowej podsumowującej finał prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jurek Owsiak poprosił o uczczenie chwilą ciszy pamięci tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

 

Prawie 176 mln zł

Podczas 27. finału WOŚP mBank zliczył, że zebrano dokładnie 175 938 717,56 zł. To rekordowa kwota. – Podczas wszystkich finałów przekroczyliśmy miliard złotych – dodał Owsiak. WOŚP to nie tylko zakup sprzętu i wyposażania. To też edukacja, gdyż dzieci uczone są zasad udzielania pierwszej pomocy. Ponadto, organizowane są badania przesiewowe słuchu. Jak zapowiedział Owsiak: „Chcemy zająć się psychiatrią dziecięcą i młodzieżową, a także chorobami rzadkimi”.

Celem tego finału był zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Oprócz prowadzonej w całej Polsce oraz w kilkudziesięciu miejscach na świecie zbiórki, akcję można było też wesprzeć poprzez kilkadziesiąt form elektronicznego przekazania darowizny – od udziału w internetowych aukcjach, przez wysłanie SMS-ów czy przelewów elektronicznych, po przekaz za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne. W akcji uczestniczyło 1,7 tys. sztabów, 120 tys. wolontariuszy, a datki zbierano do 190 tys. puszek.

 

 

Co dostaną szpitale?

Ze środków zebranych podczas 27. finału WOŚP dla gdańskich szpitali zostanie wkrótce zakupiony sprzęt medyczny. Szpital im. Mikołaja Kopernika zyska m.in.: rezonans magnetyczny, system do monitorowania pacjenta, pulsoksymetr, głowicę echo i materace grzewcze. Do Szpital św. Wojciecha trafią np.: echokardiograf, aparat do znieczulania, pompy objętościowe i materace przeciwodleżynowe. Natomiast do Szpitala Dziecięcego Polanki im. M. Płażyńskiego zostanie zakupiony tomograf komputerowy, system monitorowania pacjenta, pompy strzykawkowe i pompy objętościowe. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne otrzyma m. in. aparat USG premium, cyfrowy RTG, inkubator i rezonans magnetyczny, a Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza – wyposażenie medyczne.  

Ponadto, szpitale chcą, aby z zakupionego sprzętu korzystali też dorośli, seniorzy. – Tak też będzie. Z pieniędzy, które zbieramy 100 proc. przeznaczamy na sprzęt i wyposażenie medyczne – zaznaczył Owsiak.

 

Karetka neonatologiczna dla Zaspy – pierwszy dar dla gdańskiego szpitala

Nowoczesna karetka neonatologiczna jest pierwszym darem zakupionym ze środków zebranych do Ostatniej puszki Pawła Adamowicza. Jej wartość wynosi prawie milion złotych. Karetka została przekazana do Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, wchodzącego w skład spółki Copernicus. Kluczyki odebrał prezes Dariusz Kostrzewa. – Karetka jest wyposażona w inkubator transportowy, lokalizator naczyń krwionośnych ze statywem ambulatoryjnym, torbę, zestaw pierwszej pomocy, plecak reanimacyjny. Karetka ma też 3-letnią gwarancję i ubezpieczenie, a w wyposażeniu są cztery dodatkowe opony – wymienił jednym tchem Owsiak.

 

Efekt Facebooka

Paweł Adamowicz jako wolontariusz WOŚP w styczniu 2019 r. zebrał 5613,11 zł. To był jego, jako wolontariusza, osobisty rekord. W czasie wieczornego finału WOŚP w Gdańsku prezydent Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem. Po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, Patrycja Krzymińska zorganizowała facebookową zbiórkę, której celem było zapełnienie ostatniej puszki prezydenta. Chciała zebrać tylko tysiąc złotych wśród rodziny i znajomych. Jednak 240 tys. internautów, odpowiadając na apel Krzymińskiej, do internetowej puszki wpłaciło prawie 16 mln zł. Zebrano dokładnie 15 991 611 zł.

 

karetka

Karetka neonatologiczna od WOŚP dla Szpitala św. Wojciecha. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

 

Solidarność na świecie

Owsiak podkreślił, że w tym roku hasło grania do końca świata i o jeden dzień dłużej nabrało nowego znaczenia. – Poczuliśmy solidarność i wsparcie Polaków z całego świata. To tragiczne wydarzenia, które miało miejsce tu w Gdańsku podczas światełka do nieba pokazało niesamowitą serdeczność, której zazdroszczą nam na całym świecie. Godzina 20 w niedzielę, 13 stycznia to był niezwykle trudny moment, bo jeszcze cztery godziny graliśmy, ale myśleliśmy o tym, co się w Gdańsku wydarzyło. Paweł, nic nie poszło na marne, nawet jeden gram tego niesamowitego zdarzenia. To my, Polacy pokazaliśmy, że nadal gramy i nie chcemy zmieniać żadnych zasad z tego, jak się bawimy – pokojowo. Nie odgrodzimy się od siebie. Nie będziemy stawiali kordonów przed sceną. Kolejny finał będzie taki sam. Będzie się zwracał do ludzi dobrej woli, ludzi serdecznych, którzy mają do siebie tolerancję, miłość i zaufanie – zaznaczył Jurek Owsiak.

 

Magdalena Adamowicz: „Gdańsk jest szczodry”. Pomagajmy dalej

Głos zabrała też żona zmarłego prezydenta Gdańska. Magdalena Adamowicz połączyła się za pomocą Internetu i powiedziała: „Patrycjo, dziękuję ci bardzo, to ogromna twoja zasługa. To zasługa tych, którzy tobie zaufali, którzy wpłacili na konto”. Wpłacały osoby nie tylko z Polski, ale i z całego świata. – Cisną mi się na usta ostatnie słowa Pawła: „Gdańsk jest wielki, Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Jesteście wspaniali”. Na zakończenie Adamowicz dodała: „Nie zamykajmy się, nie kończmy tego. Proszę Was, aby napotkaną nienawiść zamieniać na miłość, tolerancję i wzajemny szacunek.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 r. i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny, który jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali dziecięcych w Polsce. Do tej pory na wsparcie polskiej medycyny orkiestra zebrała ponad miliard złotych.

 

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.