Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/2556bb29-9a03-49a4-b754-d42179e22218-1.jpg Noc muzeów z Leonardem da Vinci. Niespodzianki i atrakcje w PAN Bibliotece Gdańskiej

Noc muzeów z Leonardem da Vinci. Niespodzianki i atrakcje w PAN Bibliotece Gdańskiej

Mat. prasowy PAN Biblioteki Gdańskiej

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów PAN Bibliotece Gdańskiej zostanie zorganizowana akcja zatytułowana „Geniusz. W 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci". Zwiedzający będą mogli zobaczyć historyczne księgi oraz zmierzyć się z wybitnym umysłem uczonego rozwiązując jego zagadki.

 

Tegoroczna nocy muzeów w PAN Bibliotece Gdańskiej to nie tylko tradycyjny pokaz zbiorów historycznych. Zwiedzającym przybliżone zostaną też najwybitniejsze umysły świata nauki, literatury i sztuki – poczynając od starożytnego uczonego Pliniusza Starszego, poprzez średniowieczną benedyktynkę Hildegardę z Bingen, po badaczy nowożytnych jak włoski renesansowy architekt Leon Battista Alberti, gdański astronom Jan Heweliusz czy też wynalazca i konstruktor Atanazy Kircher.

 

Renesansowy żywioł

Kolejną atrakcją będzie wystawa zatytułowana „Renesansowy żywioł”, która przedstawiać będzie sylwetkę Leonarda da Vinci. Wśród zaprezentowanych obiektów znajdzie się jego słynny „Traktat o malarstwie”, a także biografie zarówno samego artysty i konstruktora, jak i innych, współczesnych mu malarzy, prace przybliżające rozwój architektury Italii okresu renesansu oraz dzieła słynnych humanistów. Nie zabraknie również druków wydanych w najznamienitszych włoskich oficynach wydawniczych, które w XVI w. święciły triumfy w całej Europie.

Noc Muzeów w PAN Bibliotece Gdańskiej to jednak nie tylko możliwość obcowania z historycznymi księgami, ale również okazja do zabawy. Dla dzieci przygotowany zostanie kącik atrakcji i niespodzianek, a starsi uczestnicy będą mogli zmierzyć się z wybitnym umysłem uczonego rozwiązując zagadkę w PANopticum.

 

Geniusz. W 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci

  • 18 maja 2019 r., sobota, godz. 19.00-1.00
  • PAN Biblioteka Gdańska
  • ul. Wałowa 15
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

 

 

Plakat Nocy Muzeów w PAN Bibliotece Gdańskiej

 

Wydarzeniom w Bibliotece towarzyszyć będzie wystawa planszowa w przestrzeni ulicy „Polska 1989 – drogi do wolności”. Ekspozycja wpisuje się w obchody 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej historii Polski – 4 czerwca 1989 r. Stanowi krótkie przypomnienie kamieni milowych na drodze do wolności: powstanie NSZZ Solidarność, rozmowy przy Okrągłym Stole, przyjęcie do NATO oraz wstąpienie do Unii Europejskiej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.