Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Niezwykły spektakl w Dworcu Morskim w Gdyni. Stenka i Więckiewicz przeczytają listy emigrantów

Niezwykły spektakl w Dworcu Morskim w Gdyni. Stenka i Więckiewicz przeczytają listy emigrantów

Dworzec Morski w Gdyni

Muzyka na żywo, prawdziwe listy polskich emigrantów oraz dwójka wybitnych aktorów – Danuta Stenka i Robert Więckiewicz. Spektakl-słuchowisko, podczas którego poznamy losy ludzi opuszczających Polskę lub żyjących poza jej granicami, zostało przygotowane z okazji 85-lecia urodzin Dworca Morskiego. Swój jubileusz budynek będzie obchodził 8 grudnia 2018 r.

 

Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski 8 grudnia 1933 r. To właśnie z otwartego tego dnia Dworca Morskiego Polacy wyruszali w daleki świat, a przy Nabrzeżu Francuskim cumowały legendarne polskie transatlantyki. Obecnie znajduje się tam Muzeum Emigracji.

Poczuć klimat emigracji

Widowisko wyprodukowane będzie w technice binauralnej. Oznacza to, że osoby siedzące na widowni wyposażone zostaną w słuchawki, przez które słuchać będą nie tylko głosów aktorów, ale także całej gamy specjalnie przygotowanych dźwięków: odgłosu odpływającego statku pasażerskiego z tłumem podróżnych na pokładzie, dźwięków ulicy w Nowym Jorku dokąd przybywali emigranci. Widowisko odbędzie się przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na żywo przez zaproszonych do współpracy muzyków. Spektaklowi towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana oprawa wizualna.

Kanwą wydarzenia słowno-muzycznego są listy polskich emigrantów, które odzwierciedlają emocje ludzi opuszczających kraj bądź przebywających na emigracji. Danuta Stenka i Robert Więckiewicz będą na żywo czytać wybrane fragmenty listów emigrantów – świadectw indywidualnych ludzkich losów z końca XIX wieku i współczesnych. Spektakl powstał na podstawie 30 listów pochodzących ze zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

85. urodziny Dworca Morskiego

  • 8 grudnia 2018 r., sobota, godz. 19.00
  • Muzeum Emigracji
  • ul. Polska 1
  • Gdynia
  • bilety – 10 zł (dostępne w kasie muzeum)
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.