Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Niezwykłe machiny latające, legendarne bombowce alianckie i akrobacje lotnicze. Red Bull Konkurs Lotów w Gdyni w ten weekend

Niezwykłe machiny latające, legendarne bombowce alianckie i akrobacje lotnicze. Red Bull Konkurs Lotów w Gdyni w ten weekend

Ostatnia edycja Red Bull Konkurs Lotów w Gdyni odbyła się w 2015 roku. Fot. mat. prasowe.

W weekend 3 i 4 sierpnia 2019 roku Gdynię opanują oryginalne machiny latające, które zmierzą się w ogólnopolskim finale konkursu lotów Red Bull. W niedzielę będzie można podziwiać zmagania 40 awiatorów-amatorów, którzy będą skakali z 6-metrowej rampy do morza. W konkursie aż 14 drużyn będzie reprezentowało województwo pomorskie.

 

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Poza konkursem będą pokazy lotnicze zabytkowych myśliwców, koncerty i atrakcje dla dzieci.

 

Liczy się pomysł

Red Bull Konkurs Lotów to zmagania domorosłych lotników, którzy na własnoręcznie zbudowanych machinach latających skaczą z 6 m rampy do wody. Wygrywa załoga, która uzyska najlepsze noty od sędziów. Liczy się nie tylko odległość oraz prezentacja zespołu na rampie, ale również kreatywność samej konstrukcji. W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 1500 drużyn z całej Polski, z których sędziowie wyłonili 40 szczęśliwców. Ogólnopolski finał Red Bull Konkurs Lotów odbędzie się 4 sierpnia 2019, a w jury zasiądą m.in.: Adam Małysz, Łukasz Czepiela, Natalia Nykiel i Filip Chajzer.

 

Pomorskie drużyny w Red Bull Konkurs Lotów 2019

Za faworytów do zwycięstwa uchodzi załoga Asterix i Obelix (Gdynia), triumfatorzy poprzedniej edycji Red Bull Konkursu Lotów, którzy w 2015 r. startowali jako Flinstonowie i Pterodaktyl. Ekipa raz jeszcze poszukała inspiracji w minionej epoce i tym razem wcieli się w nieustraszonych Galów.

Na rampie startowej ponownie stanie też ekipa SMOG Wawelski z Gdyni (ex. Jamajka Bobsley Team). – W 2015 r. bardzo zależało nam na pobiciu rekordu odległości, nasza machina była w 90 proc. zbudowana z włókna węglowego, ale niestety przed startem uległa awarii. Tym razem mamy inne podejście, nie walczymy o wynik. Chcemy zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska, dlatego podczas budowy staramy się jak najwięcej elementów wykorzystać z odzysku – podkreśla Piotr Jakóbczak, kapitan załogi. – Równie ważne jest, żeby się dobrze bawić, poznać ludzi z całej Polski i fajnie spędzić wspólnie czas – podkreśla Jakóbczak.

Za największych weteranów uchodzi jednak załoga Bulldaktyl małosprośny z Sopotu (ex. Birkut z Orłowa), która w konkursie startuje od pierwszej edycji. Ryszard Szczepański, kapitan, główny konstruktor i pilot w jednej osobie, jest pionierem motolotniarstwa w Polsce oraz zapalonym twórcą Ornitoptera, machiny z ruchomymi skrzydłami. – Chcę wystartować z konstrukcją, która w największym stopniu ma być podobna do ptaka lub praptaka. Konkurs jest odpowiednią okazją, aby to sprawdzić – zapowiada Ryszard Szczepański. 

Kolejnym weteranem jest Leszek Napora, kapitan Lambojeta (Gdynia), który na starcie pojawi się już po raz trzeci. W tym roku zespół wystawi machinę wzorowaną na supersportowym samochodzie Lamborghini.

Wyzwanie konkurencji spróbuje rzucić załoga Avengers 303 (Gdańsk), która z zegarmistrzowską precyzją celuje w odległość pomiędzy 3,03 a 303 m, a pomóc w osiągnięciu tego niebotycznego wyniku ma styrodur (materiał izolacyjny), podstawowy budulec machiny. Ekipa z dumą podkreśla kompletny brak doświadczenia lotniczego, chociaż każdy z nich leciał kiedyś Ryanairem.

Załoga Fyling Rainbow Lamacorn (Tczew) ma w swoim składzie aż trzy kobiety, najwięcej spośród wszystkich startujących załóg. – Nigdy w życiu nie pomyślałabym, że mogę wziąć udział w czymś tak szalonym, jak Red Bull Konkurs Lotów! Ale czy jestem na tyle szalona, odważna i kreatywna, aby zostać asem przestworzy? Myślę, że tak! – stwierdza Klaudia Smolińska, kapitan drużyny.

Zaawansowany system napędowy tworzy załoga Jednookiej Sroki (Gdańsk), która rekrutuje się z inżynierów okrętownictwa. Koncepcja zakłada, że napęd podczas startu zapewnią sprzęgnięte liny nawinięte na różnej średnicy bębny. Mechanizm ma zadziałać jak proca, która wystrzeli Srokę w przestworza.

Związki z przemysłem stoczniowym deklaruje również załoga Mordki (Gdańsk). Członkowie ekipy mają tytuły inżynierów, zbudowali wiele statków, ale nigdy machiny latającej. Projekt latającego smoka to ich debiut w nowym żywiole. 

Odlotowa Plaża (Jastrzębia Góra) to projekt, za którym stoją lokalni biznesmeni z zaciekawieniem obserwujący zwyczaje polskich turystów w sezonie wakacyjnym. Przed startem załoga zaprezentuje – w nieco przerysowanej formie – zwyczaje rodaków nad polskim morzem.

Pstrokaty Baron (Trzcińsk) próbuje wystartować już po raz drugi. Poprzednim razem nie udało się stanąć na rampie, ale tym razem ekipa jest w finale i liczy na dobry wynik. Załoga inspiruje się samolotami z okresu I wojny światowej, dlatego podobnie jak to było 100 lat temu, poleci na domowej roboty dwupłatowcu.

Drużyna Szpieg z Krainy Deszczowców (Borzytuchom) jest pewna swego i przyznaje, że machina poleci „najdalej, jak się da”. Koncepcja ma szanse powodzenia. Składa się z dużego, lekkiego skrzydła i wózka napędowego, który przy wyjściu z progu odczepi się od reszty konstrukcji.

Ważko-kopter (Gdańsk) ma nie tylko sprawnie latać, ale również przykuwać swoim wyglądem uwagę publiczności. Załoga odważnie deklaruje, że w programie lotu planuje również pokaz i lot nad… publicznością.

Na starcie pojawią się również enigmatyczne załogi Mewośledź (Gdynia) oraz Sand Invander (Sopot).

Historyczne akrobacje w Gdyni

W sobotnie popołudnie, 3 sierpnia, będzie można podziwiać pokazy akrobacji lotniczej m.in. Łukasza Czepieli, mistrza świata Red Bull Air Race w klasie Challenger, który ostatnio zasłynął historycznym lądowaniem na molo w Sopocie. Pilot znany jest ze swojego charakterystycznego stylu – akrobacje wykonuje na małej prędkości, prezentując dużą liczbę figur żyroskopowych. Czapiela w Gdyni zasiądzie za sterami ZIVKO Edge 540T, najmocniejszej maszyny akrobacyjnej w Polsce.

Królem amerykańskich lotniskowców był „Korsarz”, czyli myśliwiec F4U-4 wyposażony w składane skrzydła. Ogromny, 18-cylindrowy silnik gwiazdowy o pojemności 46 litrów i 2 400 KM, gwarantował niezbędną moc podczas startu ze skrajnie krótkiego pokładu okrętu, ale spalał też ogromne ilości paliwa, nawet 400 l na godzinę lotu. Samolot, pomimo swojego wieku (74 l.), pozostaje w doskonałej kondycji technicznej i podczas pokazów z łatwością wykonuje beczki oraz pętle. Fot. mat. prasowe.

Widownia będzie mała też okazję zobaczyć flotę unikalnych maszyn z okresu II wojny światowej, którą zaprezentuje międzynarodowa ekipa The Flying Bulls. Nad gdyńskiej plaży miejskiej pojawią się: jedyny w Europie latający egzemplarz myśliwca P-38 „Lighting”, legendarny bombowiec B-25J „Mitchell” oraz myśliwiec pokładowy amerykańskich lotniskowców F4U-4 „Corsair”. Zobaczymy również samolot szkoleniowy US NAVY T-28B „Trojan” i śmigłowiec Bölkow Bo 105, który przystosowany jest do wykonywania akrobacji, w tym m.in. pętli oraz beczki.

W Gdyni pojawi się również T-28B „Trojan” z 1954 r., samolot szkoleniowy US NAVY. Maszyna jest dwumiejscowa i ma nieproporcjonalnie krótki kadłub, ale nie dlatego skupia największą uwagę widzów na ziemi. „Trojan” został wyposażony w specjalne wytwornice dymu, które zamontowano na końcówkach skrzydeł. Podczas pokazów samolot pozostawia na niebie charakterystyczne białe smugi, wyraźnie inne od pozostałych maszyn. Fot. mat. prasowe.

W sobotę na plaży miejskiej zaparkuje również mobilna scena Red Bull Music. O godz. 18.00 wystąpi Natalia Nykiel oraz The Dumplings.

 

Red Bull Konkurs Lotów 2019

  • 3-4 sierpnia 2019, sobota-niedziela
  • sobota, godz. 18.00-22.00, plaża miejska w Gdyni
  • niedziela, godz. 11.45 pokazy lotnicze, Skwer Kościuszki, Gdynia
                     godz. 12.00 Start Red Bull Konkurs Lotów, Skwer Kościuszki, Gdynia
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.