Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Niepodległa w komiksie. Premiera niezwykłej książki „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości”

Niepodległa w komiksie. Premiera niezwykłej książki „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości”

Marszałek Józef Piłsudski i prezydent Gabriel Narutowicz.

Komiks inspirowany jest wydarzeniami z życia Józefa Piłsudskiego. Autorzy zostali wybrani w konkursie, który przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Scenariusz napisał Robert Stasiak, a za rysunek odpowiedzialny jest Piotr Kotecki. Premiera książki 17 listopada 2018 r. w Bibliotece Manhattan.

 

Jak marszałek Piłsudski zasłużył się dla niepodległej?

Prace konkursowe miały być inspirowane wybranymi wydarzeniami z życia marszałka do momentu ukształtowania się odrodzonej państwowości polskiej. Do stworzenia albumu można było wykorzystać np. ważne wydarzenia z życia młodego Józefa Piłsudskiego, kształtowanie się jego postaw patriotycznych, jego działalność polityczną w okresie zaborów, walkę na frontach I wojny światowej, działalność w Legionach Polskich, ale także wydarzenia związane z Pomorzem i Gdańskiem w kontekście biografii marszałka (np. pobyt w gdańskim więzieniu). Komiks miał za zadanie podkreślać rolę Piłsudskiego w procesie odzyskiwania niepodległości przez naród polski w 1918 roku, jego wkład w walkę o kształt granic oraz rolę w obronie odrodzonego państwa polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej. Jaki będzie efekt prac Roberta Stasiaka i Piotra Koneckiego? Okaże się w sobotę, kiedy komiks zostanie zaprezentowany szerszej publiczności.

 

Robert Stasiak (ur. 1992 r.) – historyk, zawodowo związany z branżą wydawniczą. Doktorant w Katedrze Historii Powszechnej Najnowszej na Uniwersytecie Łódzkim. Jest to jego debiutancki komiks w roli scenarzysty.

Piotr Kotecki (ur. 1983 r.) – mąż, ojciec i rysownik. Absolwent grafiki użytkowej w Krakowskiej Szkole Wyższej. Laureat konkursów na krótkie komiksy tematyczne. „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości” to jego debiutancki, tak obszerny album.

 

O komiksie

W naszej historii niewiele jest jednostek równie zasłużonych dla Polski w takim stopniu, jak Józef Piłsudski. Należał do grona osób, dla których wolność ojczyzny i los rodaków stanowiły najwyższą wartość. Aby osiągnąć swą idée fixe – odrodzenie Rzeczypospolitej – niejednokrotnie przybierał różne role, a pełniąc rozmaite funkcje, podejmował decyzje ważące o życiu wielu Polaków. Przyszły marszałek na drodze do odzyskania niepodległości musiał sprostać wielu przeciwnościom, których pokonanie nierzadko wymagało stosowania radykalnych środków. Mimo starannie kreowanego wizerunku, olbrzymiej pracowitości, siły woli i konsekwencji w działaniu, a w efekcie ostatecznego sukcesu, Piłsudski pozostawał człowiekiem takim jak każdy z nas – posiadał własne nawyki i upodobania. Prowadzona przez głównego bohatera walka o niepodległość miała – podobnie jak on sam – różne oblicza, co wybrzmiewa na kartach albumu komiksowego. Mamy nadzieję, że będzie on stanowił dobry materiał do głębszej refleksji nad osobą jednego z głównych koryfeuszy niepodległej Polski.

 

Premiera komiksu „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości”

  • 17 listopada 2018 r., sobota, godz. 17.00
  • Biblioteka Manhattan
  • al. Grunwaldzka 82
  • Gdańsk
  • wstęp wolny
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.