Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nie zapinasz pasów w samochodzie? Symulator dachowania pokaże Ci jakie to głupie. Akcja PORD i pomorskiej Policji

Nie zapinasz pasów w samochodzie? Symulator dachowania pokaże Ci jakie to głupie. Akcja PORD i pomorskiej Policji

Fot. @pixabay.com

Trzy dni potrwa kolejna akcja Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz pomorskiej Policji. Tym razem na celowniku znajdą się kierowcy nie zapinający pasów. Pierwsze spotkanie na drodze w poniedziałek, 16 września 2019 r. w Żukowie.

 

Kolejne spotkania będą 17 września w gdańskim Sobieszewie oraz 18 września w Pruszczu Gdańskim. Akcja odbywa się przy współpracy z ochotniczymi strażami pożarnymi.

 

Pasy ratują życie

Obowiązek zapinania przez kierowców oraz pasażerów pasów istnieje od dawna. – Niestety wielu kierowców ten obowiązek ignoruje. Tłumaczą się albo roztargnieniem, albo tym, że jeżdżąc po mieście pasów zapinać nie warto – mówi Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. – A trzeba przecież pamiętać, że w momencie zderzenia przy prędkości zaledwie 50 km/h masa ciała kierowcy czy pasażera wzrasta aż 40-krotnie – dodaje. Nawet przy niższych prędkościach brak pasów może spowodować znaczne obrażenia ciała. Dodatkowo brak zapiętych pasów wiąże się z mandatem oraz punktami karnymi. Co ważne, kierowca odpowiada nie tylko za siebie ale i za pasażerów samochodu.

 

Akcja na drodze

Statystyki pokazują, że około 7 proc. kierowców nie zapina pasów bezpieczeństwa. Podobnie postępuje około 20 proc. pasażerów na tylnym siedzeniu. – Dlatego też wspólnie z  Policją oraz strażakami ochotnikami chcemy pokazać jak tragiczne są skutki jazdy bez pasów. Przez trzy wrześniowe dni w Żukowie, Sobieszewie i Pruszczu Gdańskim będziemy zatrzymywać kierowców bez zapiętych pasów i zapraszać ich do symulatora dachowania – opowiada dyrektor Nowak. – Tam osobiście, w kontrolowanych warunkach, będą mogli się przekonać, co oznacza wypadek i jakie siły działają na pasażerów – zaznacza. Co prawda akcja skierowana jest do kierowców i pasażerów samochodów osobowych, ale warto pamiętać, że również pasażerowie autobusów powinni zapinać pasy, o ile pojazd jest w nie wyposażony.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.