Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nie tylko repliki biżuterii brytyjskiej pary książęcej… Zobacz nowe eksponaty w Muzeum Bursztynu

Nie tylko repliki biżuterii brytyjskiej pary książęcej… Zobacz nowe eksponaty w Muzeum Bursztynu

Marszałek Mieczysław Struk przekazał Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska bursztynowe godło Polski podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki

Muzeum Bursztynu wzbogaciło się o 33 cenne eksponaty. Są to dary przekazywane przez instytucje oraz osoby prywatne. Wśród nich znajdują się m.in. repliki naszyjnika z bursztynem oraz spinek mankietowych, które podczas ostatniej wizyty w Gdańsku otrzymali księżna Kate i książę William.

 

Wszystkie dary eksponowane na wystawie były przekazywane do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w 2017 r.

– Z okazji 10-lecia Muzeum Bursztynu otrzymaliśmy medal „De nihilo nihil fit” przekazany przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Cennym darem jest też bursztynowe godło Polski, które marszałek otrzymał od mera Bałtyjska Siergieja Wiktorowicza Mielnikowa – zaznacza Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

Biżuteria pary książęcej

Najbardziej rozpoznawalnymi z otrzymanych darów są repliki naszyjnika bursztynowego Qule przygotowanego dla księżnej Kate oraz spinek mankietowych Elipse przygotowanych dla księcia Williama. Brytyjskiej parze książęcej ofiarował je prezydent Gdańska Paweł Adamowicz jako osobisty upominek ze Światowej Stolicy Bursztynu.

Naszyjnik składa się z naturalnego bursztynu bałtyckiego w kolorze mlecznym, złotych elementów próby 585/14 K oraz łańcuszka pokrytego unikalną czarną powłoką. Natomiast spinki mankietowe Elipse, wykonane zostały z wiśniowego bursztynu bałtyckiego oraz srebra próby 925, pokrytego szlachetną powłoką rodową. Oba przedmioty zaprojektował prof. Sławomir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Repliki ekskluzywnej biżuterii brytyjskiej pary książęcej przekazane zostały do Muzeum Bursztynu przez producenta biżuterii z bursztynem – gdyńską firmę S&A Jewellery Design.

– Nasza firma od lat wspiera promocję bałtyckiego bursztynu na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że Muzeum Bursztynu jest jedną z najważniejszych placówek, w których turyści z najodleglejszych zakątków świata mogą poznać historię, różnorodność i piękno bursztynowej biżuterii. Od początku byliśmy przekonani, że nasze najbardziej wyjątkowe eksponaty znajdą w muzeum swoje godne miejsce – mówi Krzysztof Król, rzecznik firmy S&A.

 

Naszyjnik bursztynowy Qule Spinki mankietowe Elipse

Repliki bursztynowego naszyjnika Qule oraz spinek mankietowych Elipse. Mat. prasowy S&A

 

Od 6 grudnia 2017 r. każdy będzie mógł się poczuć jak członek brytyjskiej rodziny królewskiej. W sklepie S&A w Zespole Przedbramia, gdzie mieści się Muzeum Bursztynu, będzie można kupić limitowaną serię replik biżuterii księżnej Kate oraz księcia Williama.

 

Kolekcja z okresu PRL

Najliczniejszą grupę stanowi kolekcja wykonana przeważnie w czasach Polskiej Republiki Ludowej, w tym  11 darów z lat 1965-2008 przekazali spadkobiercy artystów Pawła i Marii Fietkiewiczów, a 18 – Tadeusz Befinger.

– Maria i Paweł Fietkiewiczowie uchodzą za prekursorów nowego spojrzenia na ten magiczny kamień. Oni jako pierwsi szlachetniej eksponowali naturalne piękno bursztynu, zamykając go w srebrnych oprawach z charakterystycznymi, zwielokrotnionymi cargami [zwiniętymi i zaspawanymi pasami blachy – przyp. red.]. Medaliony, wisiory, krzyż zachwycają pięknem, które artyści odkryli w bursztynie – podkreśla Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu.

Nie mniej ważna jest kolekcja przekazana przez Tadeusz Befingera. Obrazuje ona jak niedostatek surowca w okresie PRL wymuszał poszukiwania form pozwalających na wykorzystywanie nawet najdrobniejszych frakcji. Wzory wyrobów wykonane zostały w Spółdzielni Pracy Wytwórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Nowa w Sopocie.

 

Piłkarska sukienka

W czerwcu 2017 r., z okazji Światowego Dnia Bursztynu, Związek Miast i Gmin Morskich podarował muzeum sukienkę autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka. Sukienka pochodzi z kolekcji Bursztynowa Jedenastka, przygotowanej z okazji piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Stroje uzupełnia biżuteria z naturalnych, lekko szlifowanych bursztynów, autorstwa Danuty Burczik-Kruczkowskiej.

– Eksponat ma znaczenie historyczne ze względu na rangę wydarzenia, którego współgospodarzem w 2012 r. był Gdańsk. W kolorystyce kolekcji dominuje czerwień i biel. Ubrania uszyte są z tkanin naturalnych i syntetycznych, nawiązują do stylistyki piłkarskich strojów. Zdobią je nadruki z numerami najlepszych piłkarzy w historii krajów, których gościliśmy na bursztynowym stadionie w gdańskiej Letnicy – informuje Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu z Biura ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

Wystawa czasowa Dary dla Muzeum Bursztynu

 • wystawa czynna: 6 grudnia 2017 r. – 18 marca 2018 r.
 • Muzeum Bursztynu
 • oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
 • Targ Węglowy 26
 • Gdańsk
 • godziny otwarcia:
  wtorek, godz. 10.00-13.00
  środa, godz. 10.00-16.00
  czwartek, godz. 10.00-18.00
  piątek, godz. 10.00-16.00
  sobota, godz. 10.00-16.00
  niedziela, godz. 11.00-16.00
 • ceny biletów:
  normalny – 12 zł
  ulgowy – 6 zł
  rodzinny – 20 zł

 

W ramach zimowej akcji promocyjnej dla mieszkańców Trójmiasta bilet zakupiony na gdańskim lodowisku przy placu Zebrań Ludowych uprawniać będzie do 50 proc. zniżki na bilet do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Natomiast do jednorazowych bezpłatnych odwiedzin Muzeum Bursztynu uprawnia Karta Mieszkańca wprowadzona niedawno przez Gdańską Organizację Turystyczną.

 

Wystawa czasowa Dary dla Muzeum Bursztynu

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.