Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a520edc2-bc77-45aa-83a7-05dae7bcec79.jpg Nie powinniśmy wychodzić z domów, ale jeść musimy. Jak bezpiecznie robić zakupy w czasie epidemii?

Nie powinniśmy wychodzić z domów, ale jeść musimy. Jak bezpiecznie robić zakupy w czasie epidemii?

Wózek w markecie spożywczym

Do zakupów powinniśmy tak się przygotować, żeby w sklepie spędzić jak najmniej czasu. Najlepiej zrobić listę zakupów, przypomnieć sobie układ alejek w sklepie, wejść wtedy, kiedy jest najmniej klientów, płacić kartą, używać jednorazowych rękawiczek, dezynfekować ręce płynem antybakteryjnym – to tylko niektóre z wytycznych, które mają pomóc w zminimalizowaniu ryzyka zakażenia koronawirusem.

 

Na portalu pacjent.gov.pl znajdują się zalecenia dotyczące tego, jak bezpiecznie robić zakupy. Natomiast wytyczne związane ze spożywaniem nieopakowanego pieczywa przygotował Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Kiedy zakupy są bezpieczne?

Zakupy najlepiej jest robić w małych, osiedlowych sklepikach. Chodzi o to, aby nie korzystać z komunikacji miejskiej, ale iść pieszo lub pojechać własnym samochodem. Niestety czasem jest drożej, ale za to mniej klientów. Nie trzeba czekać w długich kolejkach pod sklepami, a sprzedawcy pozwalają na terenie obiektu przebywać jednej lub dwóm osobom. Dostępne są płyny do dezynfekcji i jednorazowe rękawiczki. Wprowadzono też godziny zakupów (10.00-12.00) dla osób powyżej 65. roku życia.

 

Ważny jest plan i szybkość

Zanim wyjdziemy po zakupy, warto zrobić listę potrzebnych rzeczy tak, aby w sklepie spędzić, jak najmniej czasu i niepotrzebnie nie przechadzać się między półkami. Jeśli to możliwe, nie należy dotykać np. półek, drzwi lodówki itd. Jeśli nie ma takiej możliwości, to nie wolno dotykać okolic twarzy m.in. ust, nosa i oczu lub od razu zdezynfekować ręce, a po powrocie do domu dokładnie je umyć. Warto mieć własną torbę na zakupy, aby nie korzystać ze sklepowego koszyka czy wózka. Obowiązkowo też trzeba nałożyć jednorazowe rękawiczki, które po powrocie z zakupów, trzeba wyrzucić.

 

Zachowaj odstęp i płać kartą

W mniejszych sklepach łatwiej o zachowanie dystansu między ludźmi, bo właściciele mniej osób wpuszczają. Jednak i tak trzeba zachować dwumetrowy odstęp od klientów lub kasjera. Zalecane są płatności bezgotówkowe, czyli kartą czy telefonem. Właściciele sklepów lub kasjerzy są zobowiązani do odkażania terminali po każdym kliencie.

 

Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki?

Wydawać by się mogło, że zarówno nałożenie, jak i zdjęcie rękawic jest dziecinnie proste. Niestety nie wszyscy potrafią zdjąć je bezdotykowo. Należy złapać za brzeg rękawiczki i wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch. Rękę bez rękawicy wsunąć pod rękawiczkę i nie dotykając zewnętrznej strony zdjąć drugą rękawicę. Można też zdjętą rękawiczkę chwycić ręką w rękawiczce i zdjąć drugą. W ten sposób pierwsza rękawiczka znajdzie się wewnątrz drugiej. Zdjęte rękawiczki trzeba wyrzuć do zamkniętego kosza i dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub żelem zawierającym minimum 60-procentowy alkohol.

 

Jedzenie jest bezpieczne, ale nie opakowania

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) żywność nie jest i nie może być źródłem zakażenia koronawirusem. Potwierdzają to nie tylko badania na SARS COV-2, ale i doświadczenia z wcześniejszymi infekcjami koronawirusami. Bezpieczne jest też zamawianie jedzenia na wynos lub z dostawą do domu. Całkowicie bezpieczna jest również woda z kranu. Natomiast po przyniesieniu zakupów do domu, trzeba koniecznie wyjąć je z opakowań lub  pudełka zdezynfekować. Chodzi np. o to, że na tekturze np. pudełko ryżu koronawirus może utrzymać się nawet dobę. To samo dotyczy dań na wynos lub dostarczanych do domów. Opakowania trzeba koniecznie od razu wyrzucić, a ręce dokładnie umyć wodą z mydłem lub żelem antybakteryjnym (min. 60 proc. alkoholu). Kupione owoce i warzywa należy dokładnie umyć wodą z detergentem np. mydło w płynie czy płyn do naczyń. A skórkę np. cytryny należy sparzyć. Co ważne, według aktualnej, wiedzy wirusy giną w temperaturze ok. 60-70°C. Zatem obróbka termiczna tzn. gotowanie lub pieczenie w temperaturze min. 60 stopni przez 30 minut zabija wirusa. A co z pieczywem? Jak możemy przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego chleb czy bułki bez opakowania warto dodatkowo nabierać jednorazowymi, dostępnymi w sklepach rękawiczkami i wkładać do jednorazowych torebek. Jeśli jednak ktoś ma obawy, to kupione pieczywo można włożyć na 2 minuty do nagrzanego do temperatury 180-200 stopni piekarnika. Wtedy mamy pewność, że jest nie tylko smaczne, chrupiące, ale i bezpieczne.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.