Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f740e360-b8b8-4334-b4c4-f4c30dd50abc.jpg Napij się wody prosto z… głowy gdańskiego lwa. Na Głównym Mieście pojawił się kolejny zdrój uliczny

Napij się wody prosto z… głowy gdańskiego lwa. Na Głównym Mieście pojawił się kolejny zdrój uliczny

Uroczystość otwarcia zdroju wodnego przy Dworze Artusa

Nowy zdrój wodny w Gdańsku oddany został do użytku przy zabytkowym Dworze Artusa od strony ul. Chlebnickiej. Uroczyste jego otwarcie odbyło się 30 października 2017 r. To już 23 tego rodzaju obiekt na mapie miasta.

 

Zdrój przy ul. Chlebnickiej swym kształtem nawiązuje do historycznego pierwowzoru z drugiej połowy XIX w. Istniejąca w tym miejscu studnia zniszczona została w czasie II wojny światowej. Replikę wykonała firma Wodjar z Somonina. Wodę zaczerpnąć będzie można z wylewki wykonanej w formie stylizowanej głowy gdańskiego lwa, która odlana została z brązu. Jest ona kopią zachowanej XVII-wiecznej głowy lwa, którą możemy zobaczyć na ścianie Ławy Piwnej w Dworze Artusa. Będzie to 23 zdrój na mapie Gdańska.

– Projekt budowy i przywracania zdrojów wodnych jest doskonałym przykładem pielęgnacji pamięci o historii miejsc i wpisywania we współczesny krajobraz miasta elementów nawiązujących do ich dawnego wyglądu – mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Zdroje zwracają uwagę nie tylko ze względu na swoją oryginalną formę, ale przede wszystkim służą mieszkańcom i turystom.

 

Zdrój wodny przy Dworze Artusa

Zdrój wodny przy Dworze Artusa. Fot. Agnieszka Grabowska (MHMG)

Program Gdańskie fontanny i zdroje realizuje miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK). Jego celem jest przywrócenie miastu tradycji nawiązujących do bogactwa architektury wodnej, opisanej m.in. w publikacji „Studium lokalizacji fontann, studni i zdrojów ulicznych” autorstwa prof. Andrzeja Januszajtisa.

Program zakłada budowę następnych obiektów. Będzie to m.in. zdrój przy ul. Ogarnej, którego projekt został wyłoniony w konkursie Wodne źródła Gdańska, zorganizowanym przez GIWK w 2016 r. Inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku w ramach prac związanych z rewitalizacją ulicy. Natomiast do końca 2019 r. do użytku oddanych zostanie 12 kolejnych zdrojów na terenie Starego i Głównego Miasta oraz na Westerplatte. Równolegle z ich powstaniem planowana jest budowa kolejnych fontann. Pierwsze realizacje przy ul. Bogusławskiego i na Targu Drzewnym przy pomniku króla Jana III Sobieskiego pojawią się już w trzecim kwartale 2018 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.