Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Namalował ponad 2000 portretów. Część z nich będzie można zobaczyć na wystawie w pałacu w Waplewie

Namalował ponad 2000 portretów. Część z nich będzie można zobaczyć na wystawie w pałacu w Waplewie

Bolesław Jan Czedekowski „Dłonie w geście modlitewnym" ze zbiorów Muzeum – Zamek w Łańcucie

W małej galerii, jadalni i sali gdańskiej waplewskiego pałacu zostaną pokazane obrazy Bolesława Jana Czedekowskiego wypożyczone ze zbiorów Muzeum w Łańcucie oraz jego prace użyczone przez prywatnych kolekcjonerów. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 8 września 2018 r.

 

Bolesław Jan Czedekowski (1885-1969) – urodził się w Wojniłowie we wschodniej Galicji. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, był uczniem Kazimierza Pochwalskiego i Heinricha von Angeliego.

Artysta był uznanym portrecistą elit polskich, austriackich, francuskich, angielskich i amerykańskich. Namalował ponad 2000 obrazów. Wśród portretowanych znajdowali się m.in. cesarz austriacki Karol I, Kazimierz Lubomirski (stryj Heleny Sierakowskiej), marszałek Ferdynand Foch, Alfred Chłapowski – dyplomata II Rzeczypospolitej i ambasador RP we Francji, a także prezydent Ignacy Mościcki, bracia Alfred i Jerzy Potoccy z Łańcuta, kardynał August Hlond, gen. George Patton i wiele innych znanych postaci XIX i XX w.

Jedyna córka Czedekowskiego, Helena, we wrześniu 1939 r. poślubiła Adama Sierakowskiego, syna Stanisława i Heleny Sierakowskich, ostatnich właścicieli Waplewa Wielkiego. Po śmierci Czedekowskiego jego druga żona Hertha Aujezdecky przekazała do Muzeum w Łańcucie część spuścizny po malarzu: wyposażenie atelier oraz 15 obrazów wraz ze szkicami.

Hertha w czerwonym szalu

Bolesław Jan Czedekowski „Hertha w czerwonym szalu” ze zbiorów Muzeum – Zamek w Łańcucie. Fot. © M. Szewczuk, M. Kosior

Na wystawie zostanie pokazana cała darowizna żony malarza wypożyczona z łańcuckiej kolekcji, cztery obrazy przekazane na ekspozycję przez prywatnych kolekcjonerów oraz portret Adama Sierakowskiego wykonany przez jego żonę Helenę Czedekowską, podarowany Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim przez Jadwigę Sierakowską-Rey z Luksemburga.

 

Bolesław Jan Czedekowski – portrecista wiedeński

  • wernisaż: 8 września 2018 r., sobota, godz. 16.00
  • wystawa czynna: 9 września – 7 grudnia 2018 r.
  • Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim
  • oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • Waplewo Wielkie
  • godziny otwarcia: wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.