Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Największa impreza na orientację w Polsce. 56. Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan

Największa impreza na orientację w Polsce. 56. Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan

Rowerzyści

Ponad 1000 uczestników na starcie, punkty kontrolne i walka z własnymi słabościami. Tak zapowiada się jesienna edycja rajdu, który odbędzie się w Kwidzynie i okolicach od 19 do 21 października 2018 r.

 

Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan” to największa impreza na orientację w Polsce. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią gromadzi ponad 1000 uczestników, a jej baza jest zawsze zlokalizowana w województwie pomorskim. Do Kwidzyna rajd wraca po 5 latach.

 

Na czym polega rajd?

Uczestnicy przemierzają trasy korzystając z otrzymanych na starcie kolorowych map, na których zaznaczone są tzw. punkty kontrolne. Ich charakterystyka jest bardzo zróżnicowana. Mogą to być zarówno elementy topograficzne (skrzyżowanie, górka, jezioro), jak i krajoznawcze (pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, punkty widokowe, inne ciekawe miejsca). Po odnalezieniu takiego punktu w terenie, dokonywane jest jego potwierdzenie, poprzez zbliżenie chipa elektronicznego do stacji stojącej przy punkcie (chipa można wypożyczyć w bazie rajdu). W zależności od chęci i możliwości, pamiętając o limicie czasowym obowiązującym na danej trasie, uczestnik następnie zmierza do mety. Kompas się przyda, ale można sobie poradzić bez niego.

 

Dlaczego Kwidzyn?

Wybór Kwidzyna na miejsce bazy jest nieprzypadkowy, bo dostępność lasów daje uczestnikom szansę przeżycia wyjątkowej przygody. Łączna powierzchnia terenów, na których odbywa się każdy rajd to od 800 do 1400 km kw. Jako pierwsze, w piątkowy wieczór, 19 października z placu startowego wyruszają trasy piesza 100 km oraz mieszana 150 km. W sobotę rano, 20 października – rowerowe 20, 50, 100 i 200 km i pozostałe piesze: 10, 25 oraz 50 km. Najlepiej o dobrej organizacji świadczy, że na każdej edycji 60-70 proc. to osoby, które już wcześniej brały udział w przynajmniej jednej edycji, których do tej pory odbyło się ponad 50.

Oficjalne zakończenie odbywa się godzinę po zamknięciu limitu czasowego najdłuższej trasy pieszej o godz. 22.00. Następuje wtedy uhonorowanie najlepszych pamiątkowymi certyfikatami i medalami, a także losowanie cennych nagród wśród wszystkich obecnych uczestników rajdu.

Orientacja jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi, bowiem łączy aktywność fizyczną i umysłową, w pięknych okolicznościach przyrody. 

 

Harpagan

  • 19-21 października 2018 r. 
  • Kwidzyn

Zobacz: Harpagan

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.