Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Najważniejsze rolnicze święto i podziękowanie za plony. Dożynki województwa pomorskiego w Parszczycach

Najważniejsze rolnicze święto i podziękowanie za plony. Dożynki województwa pomorskiego w Parszczycach

Dożynki wojewódzkie 2017 r.

Konkurs na wieniec dożynkowy, msza dziękczynna i zabytkowe traktory. Do tego badania p,filaktyczne w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia. Dożynki województwa pomorskiego odbędą się w Parszczycach, 16 września 2018 r.

 

Dożynki województwa pomorskiego każdego roku odbywają się w innej miejscowości Pomorza. W 2017 roku rolnicy świętowali w Starym Dzierzgoniu.

 

Tradycyjne święto

Dożynki województwa rozpoczną się o godzinie 10.30 przemarszem tradycyjnego korowodu dożynkowego. Najważniejszym jego elementem będą wieńce dożynkowe, które zostały zgłoszone do gminnych, powiatowych i wojewódzkich etapów konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wieńce zostaną zaprezentowane komisji, która wybierze ten najpiękniejszy. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź odprawi polową mszę świętą w intencji pomorskich rolników.

 

Zabawa do wieczora

Po mszy świętej rozpoczną się występy regionalnych zespołów z Pomorza. Gościem specjalnym będzie zespół z małopolskiej wsi Czorsztyn. Podczas dożynek będzie możliwość porozmawiania z ekspertami i pracownikami licznych agencji rolniczych, takich jak KRUS, ARiMR czy KOWR. Na placu będą również stoiska z lokalnymi przysmakami i rękodziełem. Swoje produkty zaoferują koła gospodyń wiejskich i pomorscy artyści. Fanów historii i motoryzacji z pewnością zainteresuje wystawa zabytkowych traktorów. Również na dzieci będą czekać liczne atrakcje, dmuchańce, konkursy i gry edukacyjne. A na zakończenie odbędzie się pokaz teatru ognia.

 

Coś dla zdrowia

Podczas dożynek będzie można skorzystać z profilaktycznych badań lekarskich. W Parszczycach rozstawione będą namioty akcji Pomorskie dla Zdrowia. Pracownicy Szpitali Pomorskich będą przeprowadzać profilaktyczne badania. Na pacjentów czekać będą: onkolodzy i badanie piersi, dermatolodzy badający znamiona na skórze oraz kardiolodzy. Będzie można również wykonać badania diagnostyczne, takie jak pomiar ciśnienia oraz cukru we krwi. W ramach programu zdrowa wątroba będą wykonywane badania wykrywania antyciał wirusowego zapalenia wątroby typu C.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.