Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f2f5d43a-ff25-483b-bd1b-7058cdcf5e41.jpg Najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Dożynki Województwa Pomorskiego 2019 w Kartuzach [AKTUALIZACJA I FOTO]

Najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Dożynki Województwa Pomorskiego 2019 w Kartuzach [AKTUALIZACJA I FOTO]

Ubiegłoroczne wieńce dożynkowe. Fot. archiwum UWMP.

W tym roku wojewódzkie dożynki odbędą się 22 września w Kartuzach. Rozpoczną się mszą św. w intencji rolników i kolorowych pochodem. Będą też biesiada i zabawa. W niedzielę zostaną także wyłonieni laureaci w wojewódzkim konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

 

Rozstrzygnięcie konkursu na njpiękniejsze wieńce dożynkowe: 

  • I miejsce i 2000 zł brutto zdobyło sołectwo Strzeczona, gm. Debrzno (fot. nr7 i 8)
  • II miejsce i 1500 zł brutto zajęło sołectwo Smołdzino, gm. Przodkowo (fot. nr 11 i 12)
  • III miejsce 1000 zł brutto przyznano sołectwu Połczyno, gm. Puck (fot. nr 9 i 10)
  • wyróżnienie Pomorskiej Izby Rolniczej puchar powędrowało do sołectwa Tychnowy, gm. Kwidzyn (fot. nr 13 i 14)

 

Zobacz poniżej galerię

******************************************************************************

Udział w dożynkach jest bezpłatny. Zgłoszenia udziału w konkursie przyjmowane są do poniedziałku 16 września 2019 r. Szczegóły konkursu w artykule: Będzie z kwiatów czy ze zboża?.

 

Regionalne potrawy i sztuka ludowa

Święto Plonów to staropolska tradycja, której celem jest uhonorowanie pracy rolnika. Ceremonię w Kartuzach rozpocznie dziękczynna msza św. w intencji rolników o godz. 13.30 w Kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy dożynek przejdą kolorowym korowodem do Parku Solidarności przy Kartuskim Centrum Kultury, gdzie odbędą się dalsze uroczystości dożynkowe.

W programie przewidziana jest również biesiada dożynkowa. Goście będą mogli skosztować regionalnych potraw, a także zapoznać się z twórczością regionalną prezentowaną przez rękodzielników. 

Kto zrobi najładniejszy wieniec?

Plebiscyt na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany jest już od wielu lat. W zeszłym roku wygrało sołectwo Koszwały. – Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – W zeszłym roku do oceny komisja miała aż 45 wieńców. Z roku na rok, wybór jest coraz trudniejszy, bo pomysłowość twórców jest coraz większa i wszystkie wieńce zasługują na wyróżnienie. Jak zwykle przewidzieliśmy nagrody finansowe. Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie komisja przyzna nagrodę w wysokości 2 tys. zł, za drugie miejsce 1500 zł, a za trzecie tysiąc – podkreśla.

Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Mogą to być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Zabronione są plastiki, styropiany oraz sztuczne kwiaty. Wieniec nie może też obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy i nienawiści. Zgłoszenia uczestnictwa w konkursie przyjmowane są do 16 września 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

 

Dożynki Województwa Pomorskiego 2019

  • 22 września 2019 r., niedziela, godz. 13.30
  • Park Solidarności
  • Kartuzy
  • wstęp wolny

 

Dożynki 2019 w Kartuzach. Fot. Dagmara Lewandowska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.