Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/59bac47a-ea37-430a-bdb5-c1ac8c189440.jpg Najdłuższe regaty na Bałtyku. Nagrody dla najlepszych żeglarzy wręczono w Sopocie [GALERIA]

Najdłuższe regaty na Bałtyku. Nagrody dla najlepszych żeglarzy wręczono w Sopocie [GALERIA]

Żeglarze na SailBook Cup 2017

W tym roku w żeglarskim wyścigu po Morzu Bałtyckim startowało 36 załóg, jednak nie wszystkim udało się ukończyć bieg ze względu na zmienne warunki pogodowe. Nagrody dla najbardziej wytrwałych wręczono 9 grudnia 2017 r.

 

W regatach wzięli udział nie tylko żeglarze z Trójmiasta, ale i z portów w Ostródzie, Elblągu, Fromborku, Ustce, Helu, a nawet w Kaliningradzie.

 

Wyniki SailBook Cup 2017

Z 36 załóg wyścig ukończyło tyko 28. Regaty odbywały się w lipcu, jednak zmienne warunki pogodowe, wielogodzinna, totalna flauta na zmianę z wymagającym wiatrem 7 w skali Beauforta dała żeglarzom we znaki.

Żeglarski wyścig na Bałtyku rozstrzygany był w trzech kategoriach głównych. Zwycięzcą SailBook Cup 2017 i zdobywcą przechodniego pucharu Srebrnego Dzbanka został skipper Tomek Makowski (Apollo Sails 2 Easy). W klasyfikacji ORC zdobywcą Pucharu Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka został skipper Marek Demps (Kraceszk), natomiast najszybszym jachtem regat i zwycięzcą klasyfikacji OPEN został skipper Zbigniew Gutkowski (Globe ), który otrzymał Pucha Senatora IX RP Jerzego Wcisła.

 

Przedwojenna tradycja regat

Regaty SailBook Cup to najdłuższe regaty w kraju i drugie w akwenie morza Bałtyckiego, w których uczestnicy mają do pokonania ok. 600 mil morskich, czyli ponad 1 mln km. Trasa prowadzi z Sopotu dookoła wysp Gotlandii (z pitstopem w Visby) i Gotska Sandön, które trzeba okrążyć prawą burtą. Meta jest w Sopocie.

SailBook Cup odbywa się regularnie od 2011 roku. Nawiązują tradycją do przedwojennych regat dookoła szwedzkiej wyspy. Z roku na rok coraz więcej załóg staje na starcie i podejmuje wyzwanie. Od III edycji wszystkie startujące jednostki są wyposażone w tracking satelitarny, dzięki czemu kibice i bliscy startujących mogą na bieżąco obserwować ich zmagania na morzu.

Więcej informacji oraz szczegółowe wyniki regat na SailBook Cup 2017.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.