Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nagrali kilkadziesiąt płyt, koncertują w Europie i na świecie. Nabór do chóru Pueri Cantores Olivenses

Nagrali kilkadziesiąt płyt, koncertują w Europie i na świecie. Nabór do chóru Pueri Cantores Olivenses

Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses. Fot. Hanna Berenthal

Już od 47 lat z sukcesami kształci nowe pokolenia śpiewaków. Jedyny taki zespół na Pomorzu Gdańskim i jeden z nielicznych w Polsce, gdański Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses ogłasza nabór.

 

W Szkole Podstawowej nr 89 przy ul. Szyprów 3 na gdańskiej Żabiance, 11 marca 2019 r. o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie organizacyjne chóru. Zaproszenie skierowane jest do chłopców w wieku 7-11 lat i ich rodziców.

 

Początki

Pueri Cantores Olivenses to chór chłopięco-męski składający się z kilkunastu utalentowanych chłopców i mężczyzn. Został założony w 1972 r. przez dwóch braci Bogdana i Jana Łukaszewskich. Początkowo działalność chóru skupiała się na oprawie uroczystości kościelnych. Zespół uświetniał śpiewem m.in. wizyty kardynała Karola Wojtyły, prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz msze święte i inne uroczystości w bazylice archikatedralnej w Oliwie oraz wielu innych świątyniach diecezji gdańskiej. Zespół uświetniał także śpiewem dwie msze święte podczas wizyt Ojca Świętego na gdańskiej Zaspie i sopockim hipodromie. Wkrótce chór podjął współpracę z gdyńskim Teatrem Muzycznym, biorąc udział w niektórych spektaklach (między innymi w „Uciechach staropolskich”) oraz Filharmonią Bałtycką, wykonując muzykę oratoryjną (miedzy innymi „Requiem” Mozarta z okazji 10. rocznicy Grudnia ‘70).

 

Festiwale, konkursy i koncerty

Chórzyści uczestniczyli w wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach. Koncertowali niemal we wszystkich krajach Europy, w USA, Kanadzie, Chinach i Japonii. Latem 2007 r. chór odbył tournee koncertowe po Japonii i jako jedyny reprezentant Polski wystąpił podczas festiwali w Hamamatsu i Tokio. Zimą 2011 r. przez dwa tygodnie koncertował na Wyspach Kanaryjskich, w maju 2013 r. odbył 3-tygodniowe tournee koncertowe w Chinach, a w 2016 roku na Majorce. Występowali przed kamerami telewizyjnymi i mikrofonami radiowymi. Nagrali również wiele płyt, jedna z nich była nominowana do nagrody fonograficznej Fryderyk.

 

Kształcenie

W chórze chłopcy otrzymują zarówno wykształcenie ogólnomuzyczne, jak i wokalne. Zespół prowadzony jest przez dyrygenta Jana Łukaszewskiego – dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego oraz dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Jest on uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Korepetycji wokalnych młodym chórzystom udzielają również śpiewacy Polskiego Chóru Kameralnego.

 

Zobacz:

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.