Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nadciąga sztorm. Pod takim hasłem wystartowała kolejna edycja Gdynia Design Days [GALERIA]

Nadciąga sztorm. Pod takim hasłem wystartowała kolejna edycja Gdynia Design Days [GALERIA]

Gdynia Design Days

Wszystko o nowoczesnym designie – ubrania, biżuteria, ceramika czy domki dla lalek.10 dni inspirujących wystaw i spotkań, warsztatów, wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze.

 

W tym roku tematem GDD jest sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo. Sercem festiwalu jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, który realizuje projekty dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Co to jest GDD

– Festiwal to zawsze miejsce spotkań branży projektowej. To tutaj można znaleźć inspirację na kolejne lata twórczości, poprzebywać właśnie z tym najnowszym designem – mówi Paulina Kisiel, kierownik festiwalu. – Chcemy pokazać, że wzornictwo to nie forma, a przede wszystkim mądre rozwiązywanie problemów i dobre radzenie sobie z nowymi okolicznościami. Jeśli chodzi o grupę docelową, to są to przede wszystkim projektanci. Każdy człowiek, który jest ciekawy świata i nowości, znajdzie tu coś dla siebie. Zobaczy rzeczy, których do tej pory nie widział nigdzie indziej – dodaje Kisiel.

 

Miasto przyszłości

Tegoroczna wystawa główna „Miasto na fali” poświęcona jest innowacyjnym rozwiązaniom, jakie mogą zostać wdrożone w miastach w niedalekiej przyszłości. – Nasze miasta przechodzą współcześnie głębokie przemiany. Poszerzają się ich granice, zwiększa się liczba mieszkańców, a problemy wymagające rozwiązania, stają się coraz bardziej złożone. Zagęszczenie ruchu ulicznego, zanieczyszczenie powietrza, dbanie o zieleń miejską, budowanie pozytywnych stosunków społecznych czy rozwój biedniejszych dzielnic, to tylko niektóre z zagadnień, z którymi muszą sobie radzić władze miast i ich mieszkańcy – mówi kuratorka wystawy Izabela Bołoz. Wystawa główna jest próbą odpowiedzi na te wyzwania.

Gdynia centrum designu

– Gdynia jako miasto w swojej strategii od dawna wpisany ma design jako sposób kreowania miasta. Myślę, że festiwal Gdynia Designe Days jest tego najlepszym przykładem – podkreśla Paulina Kisiel. – Gdynia jest modernistycznym miastem. Modernizm w kluczu definicji to coś nowego, innowacyjnego, nietypowego dla danej epoki. Myślę, że idąc tym tropem, na pewno Gdynia wyróżnia się w sposobie tworzenia miasta – podkreśla Kisiel.

 

Nie tylko dla projektantów

Wizyta na festiwalu to też znakomita okazja, aby zaopatrzyć się w niepowtarzalne artykuły wyposażenia wnętrz. Nadarzy się okazja do kupna limitowanych przedmiotów użytkowych z kolekcji Manuba, powstałych ze współpracy projektantów i miejscowych rzemieślników. Odwołując się do tematu przewodniego festiwalu, kolekcja 2017 inspirowana jest pejzażem posztormowej plaży. Ważnym wydarzeniem podczas GDD jest Projekt Market. Wśród uczestników znajdą się projektanci ubrań, biżuterii, ceramiki, grafiki, oświetlenia, mebli, a nawet mat do jogi czy domków dla lalek. – To są targi wzornictwa. Tam zobaczymy młode marki, które prezentują swoje produkty. Często są to wytwory rzemieślnicze robione ręcznie. Na pewno można zainspirować się również tymi projektami – promuje wydarzenie kierownik festiwalu.

 

Zobacz szczegółowy program festiwalu Gdynia Design Days i informacje o wystawach.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.