Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Na Uniwersytecie Gdańskim nie będzie w tym roku etnofilologii kaszubskiej. Zabrakło chętnych

Na Uniwersytecie Gdańskim nie będzie w tym roku etnofilologii kaszubskiej. Zabrakło chętnych

Uniwersytet Gdański. Fot. materiał prasowy UG

Do trzeciego września trwała dodatkowa rekrutacja na etnofilologię kaszubską. Zabrakło czterech osób, żeby otworzyć kierunek. Po dodatkowej rekrutacji na studia zapisało się 21 osób.

 

Etnofilologię kaszubską na UG można było studiować od sześciu lat. Kierunek ten do tej pory ukończyło 11 osób.

 

Nie pomogła dodatkowa rekrutacja

W pierwszej rekrutacji na etnofilologię zgłosiło się 10 osób. Wtedy władze UG postanowiły zrobić dodatkowy nabór, który zakończył się na początku września. Warunkiem uruchomienia kierunku było zarejestrowanie się na studia minimum 25 osób i dokonanie opłaty rekrutacyjnej. Po 3 września 2018 r. okazało się jednak, że zrobiło to 21 osób. 5 września 2018 r. władze uczelni poinformowały, że z powodu zbyt małej liczby osób kierunek w tym roku nie zostanie otwarty.

 

Jedyny taki kierunek

Etnofilologia kaszubska to kierunek unikatowy w skali Polski. Mimo tego, od początku istnienia studiów, jest problem z rekrutacją odpowiedniej liczby studentów. W tym roku poszerzono ofertę edukacyjną, aby zachęcić maturzystów do rekrutacji. Jednak nawet zmiana oferty kształcenie nie przyczyniła się do spopularyzowania kierunku wśród maturzystów. Absolwenci etnofilologii kaszubskiej mogą m.in. być nauczycielami języka kaszubskiego, pracować w instyucjach kultury na Kaszubach oraz w regionalnych mediach. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.