Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/52b30329-90f0-42c2-b6c9-d512fb32810c.jpg „Na tę nagrodę trzeba ciężko zapracować”. Najlepsze firmy na Pomorzu wyróżniono Gryfami Gospodarczymi [ZDJĘCIA]

„Na tę nagrodę trzeba ciężko zapracować”. Najlepsze firmy na Pomorzu wyróżniono Gryfami Gospodarczymi [ZDJĘCIA]

Laureaci Gryfa Gospodarczego 2018.

Statuetki Gryfa Gospodarczego przyznano liderom biznesu na Pomorzu. W tym roku wręczono także nagrodę specjalną Przedsiębiorca przyjazny imigrantom. Zwycięzców konkursu poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 września 2018 r. w Dworze Artusa w Gdańsku.

 

Gryf Gospodarczy to jedna z najbardziej cenionych regionalnych nagród, którą otrzymają najlepsze przedsiębiorstwa na Pomorzu. W tym roku do konkursu zakwalifikowano aż 85 firm i organizacji. Statuetki laureatom wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Tę prestiżową nagrodę przyznajemy już po raz 19. Nie można jej sobie kupić czy zamówić. Na tę nagrodę trzeba ciężko zapracować, wyprzedzić konkurencję oraz sprostać wyzwaniom współczesnego rynku – zaznaczył marszałek Mieczysław Struk. – Chcielibyśmy, żeby wyróżnione firmy oraz instytucje otoczenia biznesu były znakomitym przykładem dla innych, jak budować pozytywny wizerunek pomorskiego przedsiębiorcy – dodał marszałek.  

 

Wybrani zostali liderzy pomorskiego biznesu

Tegoroczna edycja Gryfa Gospodarczego wprowadziła sporo nowości. Przede wszystkim to zmienione kategorie konkursowe, które odzwierciedlały najważniejsze dla gospodarki regionu obszary rozwojowe. Ważne miejsce zajęła także edukacja biznesowa, stąd pojawiły się kategorie umożliwiające nagrodzenie organizacji wspierających uczniów i studentów stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Rozstrzygnięcia zapadły w siedmiu głównych kategoriach konkursowych. Wybrani zostali Liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, odpowiedzialności społecznej, kształcenia zawodowego i przedsiębiorczości młodzieżowej, a także Pomorski start-up. Kapituła konkursu przyznała także statuetkę Gryfa Gospodarczego w kategorii Gmina przyjazna przedsiębiorcom. Media patronujące konkursowi dodatkowo wręczyły Gryfa Medialnego firmie, która zdobył popularność wśród czytelników „Dziennika Bałtyckiego” i słuchaczy Radia Gdańsk.

W tym roku podwójnie wyróżnione zostało przedsiębiorstwo Portman Lights sp. z o.o. z Gdyni, które zdobyło Gryfa Gospodarczego w kategoriach Lider eksportu oraz Pomorski start-up.

 

Gryf Gospodarczy dla firmy Portman Lights

Gryf Gospodarczy dla Portman Lights sp. z o.o. z Gdyni. Firmę reprezentował Dominik Zimakowski, prezes zarządu. Fot. Natalia Kłopotek Główczewska

 

Laureaci konkursu Gryf Gospodarczy 2018

 • Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: Microsystem sp. z o.o. z Sopotu
 • Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: ENAMOR sp. z o.o. z Gdyni
 • Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: Portman Lights sp. z o.o. z Gdyni
 • Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: DOVISTA Polska sp. z o.o. ze Swarożyna
 • Lider inwestycji: DCT Gdańsk SA
 • Lider odpowiedzialności społecznej: Farm Frites Poland SA z Lęborka
 • Pomorski start-up: Portman Lights sp. z o.o. z Gdyni
 • Lider kształcenia zawodowego – mikro i małe przedsiębiorstwo: Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy sp. z o.o. z Pępowa
 • Lider kształcenia zawodowego – średnie i duże przedsiębiorstwo: STEICO sp. z o.o. z Czarnej Wody
 • Lider przedsiębiorczości młodzieżowej: Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości
 • Gmina przyjazna przedsiębiorcom: Wejherowo
 • Gryf Medialny 2018: Biovico sp. z o.o. z Gdyni

 

W tym roku przyznano także nagrodę specjalną Przedsiębiorca przyjazny imigrantom, którą otrzymała firma POLMOR sp. z o.o. z Bytowa za wspieranie pracowników spoza granic naszego kraju w adaptacji na pomorskim rynku pracy.

 

 

*  *  *

 

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy przyznawana jest od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i władze województwa pomorskiego. Celem konkursu jest prezentacja i promocja pomorskich firm, które mają korzystny wpływ na rozwój gospodarczy regionu.

Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości pełniąca rolę doradcy marszałka województwa pomorskiego w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Głównym sponsorem jest mBank, partnerem strategicznym Olivia Business Centre, natomiast partnerem merytorycznym korporacja doradcza PwC. Patronami medialnymi wydarzenia są: „Dziennik Bałtycki”, Radio Gdańsk oraz portal trojmiasto.pl.

 

Microsystem sp. z o.o. z Sopotu to firma założona w 1984 r. przez absolwentów i pracowników Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Podstawową działalnością spółki jest projektowanie, instalowanie i uruchamianie Elektronicznych Systemów Zabezpieczeń oraz obsługa serwisowa systemów i urządzeń.

ENAMOR sp. z o.o. z Gdyni powstała w 1989 r. i zajmuje się produkcją wysokiej jakości elektronicznych systemów służących optymalizacji efektywności statków oraz integracją nowoczesnych technologii z branży morskiej i przemysłu obronnego. Firma stworzyła m.in. aplikację i stronę pozwalającą śledzić trasy rejsu Daru Młodzieży.

Portman Lights sp. z o.o. z Gdyni została założona w 2016 r. Od samego początku swojego istnienia firma rozpoczęła promocję swojego pierwszego produktu – dekoracyjnej lampy scenicznej, która była unikatowa pod względem designu oraz tego, że miała wszelkie komponenty, w tym elektronikę sterującą, wbudowane wewnątrz. Obecnie firma w swoim portfolio ma trzy produkty. Wszystkie pomysły i projekty produktów Portman Lights powstają w Trójmieście, a cała produkcja w 95 proc. jest przeznaczona na eksport poza granice kraju.

DOVISTA Polska sp. z o.o. ze Swarożyna zajmuje się produkcją okien i drzwi z drewna i aluminium. Produkowane elementy sprzedawane są na rynkach skandynawskich, w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemczech. Ze względu na zajmowany obszar, liczbę fabryk i ich wielkość Dovista Polska nazywana jest Wioską Okienną.

DCT Gdańsk SA to terminal kontenerowy, który umożliwia Polsce połączenie z największym szlakiem handlowym transportu morskiego między Europą a Azją. W 2017 r. terminal DCT Gdańsk odnotował wzrost na poziomie 24 proc. przeładowując prawie 1,6 miliona TEU (kontenerów 20-stopowych).

Farm Frites Poland SA z Lęborka to firma, która jest wiodącym producentem wyrobów ziemniaczanych. Farm Frites Poland SA to ponad 20 lat pracy i ciągłego doskonalenia procesów produkcji i zarządzania. Strategia firmy opiera się na zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności.

Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy sp. z o.o. z Pępowa działa na rynku nieprzerwanie od 1997 r. Świadczy usługi mechaniczne oraz blacharsko-lakiernicze dla wszystkich marek motoryzacyjnych. Firma przygotowuje uczniów do nauczania zawodu oraz egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

STEICO sp. z o.o. z Czarnej Wody produkuje szeroką paletę materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego. Firma uruchomiła wsparcie szkół zawodowych opierając się na wymianie wyposażenia zestawów edukacyjnych między szkołami.

Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości od 2010 r. konsekwentnie rozwija program edukacji przedsiębiorczej dla dzieci i młodzieży. Flagowym programem fundacji są lekcje przedsiębiorczości. Jest to innowacyjny projekt, którego celem jest przekazanie wiedzy oraz kształtowanie kompetencji z zakresu szeroko rozumianej przedsiębiorczości.

Biovico sp. z o.o. z Gdyni jest polską firmą projektującą innowacyjne rozwiązania medyczne. Specjalizacją przedsiębiorstwa jest ruch i dynamika. Firma stawia za cel aktywizację ruchową pacjentów z pomocą zaawansowanych produktów medycznych oraz materiałów wykorzystywanych w endoprotezoplastyce i traumatologii.

POLMOR sp. z o.o. z Bytowa jest producentem konstrukcji oraz komponentów dla przemysłu kolejowego i maszynowego ze stali węglowej, nierdzewnej oraz aluminium. Aktualnie firma zatrudnia około 330 pracowników posiadających szeroką wiedzę umożliwiającą wdrażanie i stosowanie nowych technologii, materiałów oraz metod pracy. Firma zatrudnia również imigrantów: 15 osób z Indii i 25 z Ukrainy.

Wejherowo – cechą charakterystyczną i wyróżniającą Wejherowo na tle pozostałych gmin miejskich jest posiadanie elektronicznej skrzynki podawczej oraz zaangażowanie w rozwój sieci networkingowych przedsiębiorstw, sieciowanie i kreowanie sprawnego środowiska otoczenia biznesu

 

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.