Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Na Pomorzu trwa sprzątanie po wczorajszych ulewach. Ale uwaga, w czwartek dalej będzie upał i  możliwe są kolejne burze!

Na Pomorzu trwa sprzątanie po wczorajszych ulewach. Ale uwaga, w czwartek dalej będzie upał i możliwe są kolejne burze!

Fot. Aleksander Olszak

Ponad 170 interwencji straży pożarnej. Służby szybko przystąpiły do usuwania skutków nawalnych deszczy. Wszystkie ulice w Gdańsku są już przejezdne. Również komunikacja kursuje bez zakłóceń. W dalszym ciągu aktualne są jednak ostrzeżenia przed burzami oraz upałem wydane przez IMGW – PIB.

 

Ostrzeżenia obowiązują do godziny 20.00 w czwartek, 2 sierpnia.

 

Pogoda w dalszym ciągu będzie groźna!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenia pogodowe I i II stopnia dla całego Pomorza. W dalszym ciągu prognozowane są upały osiągające nawet powyżej 31 stopni. Dotyczy to głównie południowej części regionu. Nieco chłodniej będzie jedynie w strefie brzegowej Bałtyku. Możliwe są również burze oraz silne porywy wiatru. Lokalnie mogą wystąpić intensywne opady deszczu. Może padać również grad.

 

Ostrzeżenia przed upałem i burzami na terenie województwa pomorskiego. Fot. www.imgw.pl/

 

Kilkadziesiąt minut ulewy

Wystarczyła niecała godzina, aby ulice Gdańska zamieniły się w rwące potoki. Kanalizacja deszczowa nie była w stanie odprowadzić w krótkim czasie tak znacznej ilości wody. W Śródmieściu spadło około 40 mm wody na metr kwadratowy. 52 mm opadów zanotowała stacja pogodowa na Chełmie. Dodatkowo bardzo silne porywy wiatru łamały gałęzie i drzewa. Zatarasowanych został kilka ulic. Nie kursowały tramwaje na Siedlce oraz do pętli Łostowice-Świętokrzyska.

 

Strażacy interweniują

W całym województwie pomorskim strażacy interweniowali 171 razy. Najwięcej, bo 59 zgłoszeń było w Gdańsku. Służby wyjeżdżały do zalanych piwnic i ulic oraz usuwania połamanych drzew, które blokowały ulice i tory tramwajowe. W powiecie starogardzkim oraz kartuskim interwencji było około 30. W kilku przypadkach strażacy ratowali domy z zerwanymi dachami.  

Szczegółowe informacje o pogodzie oraz ostrzeżenia dla powiatów województwa pomorskiego na stronie IMGW-PIB

 

Niebezpieczna pogoda – jak sobie radzić?

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.