Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Muzyka klasyczna i nie tylko. 11. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

Muzyka klasyczna i nie tylko. 11. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

Zagan Acoustic

W Muzeum Tradycji Szlacheckiej, Pomorskim Ośrodku Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim k. Starego Targu, 16 i 17 czerwca 2017 r. rozbrzmiewać będą muzyka klasyczna w wykonaniu Katarzyny Popowej-Zydroń i dzieła kwartetu instrumentalnego Zagan Acoustic.

 

Pomorskie Dni Chopinowskie, tradycyjnie organizowane przez Muzeum Tradycji Szlacheckiej, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku w Waplewie Wielkim, upamiętniają wizytę Fryderyka Chopina w majątku hrabiego Antoniego Sierakowskiego na Powiślu. W sierpniu 1827 r. Chopin, wraz ze swoimi przyjaciółmi hr. Zboińskim i Dembowskim, odwiedzał majątki rodzinne szkolnych przyjaciół. Antoni Sierakowski, kompozytor i muzyk, pojął za żonę Honoratę, siostrę Zboińskiego, a po jej śmierci – Antoninę, również Zboińską. Zatem powód wizyty w Waplewie Wielkim był oczywisty – spotkanie rodzinne. 

 

Recital fortepianowy

W piątek, 16 czerwca 2017 r. będzie można posłuchać recitalu fortepianowego w wykonaniu Katarzyny Popowej-Zydroń, polskiej pianistki pochodzenia bułgarskiego. Artystka jest profesorem i kierownikiem Katedry fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Do grona jej uczniów należy Rafał Blechacz, zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego (2005). W jej wykonaniu zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena i Franza Schuberta.

 

Koncert kwartetu Zagan Acoustic

W sobotę, 17 czerwca 2017 r. zagra Zagan Acoustic, kwartet instrumentalny założony przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, od ponad 10 lat występujący na estradach koncertowych w Polsce i Europie. To grupa artystów realizująca pomysły z kręgu muzyki jazzowej, folkowej, tangowej i klezmerskiej. Trzon repertuaru stanowią kompozycje lidera zespołu, zarejestrowane na debiutanckiej płycie „3:1″, jak również utwory polskich kompozytorów inspirowanych folkiem z płyty „Folk&Roll”.

 

 

Pomorskie Dni Chopinowskie 

Rodzina hr. Sierakowskich weszła w posiadanie majątku w Waplewie Wielkim w wyniku mariażu w połowie XVIII wieku. Po pierwszym rozbiorze Rzeczpospolitej właściciele majątku stali się poddanymi króla Prus. Pomimo to ich dwór pozostał ośrodkiem polskości na Powiślu i trwał tak do lat trzydziestych XX wieku. Skromny, początkowo dwór poddano licznym przeróbkom, by w ostatecznym jego kształcie stworzyć założenie pałacowo-parkowe, które stało się celem rozlicznych wizyt luminarzy nauki, kultury i sztuki przybywających z Galicji, Królestwa Polskiego, Wielkopolski oraz Europy. Sierakowscy przyjmowali między innymi Oskara Kolberga, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Jana Matejkę, Elwiro Andriollego, Stanisława Tarnowskiego, Stefana Żeromskiego, nuncjusza papieskiego Achillo Rattiego i Fryderyka Chopina.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.