Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Muzyka dawnych mistrzów w kościele Franciszkanów. Pomóż w restauracji zabytkowych gdańskich organów

Muzyka dawnych mistrzów w kościele Franciszkanów. Pomóż w restauracji zabytkowych gdańskich organów

Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska. Fot. mat. prasowe ORGAN-y Plus

Słuchając muzyki dawnych mistrzów, zastanawiamy się, jak to było, gdy prezentowano ją po raz pierwszy, jak brzmiała i jakich dostarczała emocji. Pragniemy przenieść się do tamtych czasów, poczuć się jak rozmiłowany w sztukach wszelakich człowiek doby renesansu, baroku czy klasycyzmu…

 

Taką właśnie podróż w czasie można odbyć w ramach festiwalu ORGANy Plus+, którego wiosenna edycja odbędzie się w gdańskim kościele Franciszkanów pw. Świętej Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu w dniach 9-11 czerwca 2017 roku.

 

Takie lectorium jest tylko w Gdańsku

Tylko w tym miejscu możemy podziwiać piękno muzyki rozbrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego lectorium (lektorium to otwarte repozytorium naukowe, umożliwiające przechowywanie i publiczne udostępnianie dorobku) w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce w sposób nieosiągalny gdzie indziej. Głównym towarzyszem tej podróży będą unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które z cierpliwą pieczołowitością od wielu lat są rekonstruowane w kościele św. Trójcy. Festiwal ORGANy Plus+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji.

 

Wyjątkowość koncertu

Koncerty tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w dawnym renesansowym czy barokowym Gdańsku.

Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, niezmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce lektorium i muzyka niesłyszana w Polsce pomogą wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.

 

 

Festiwal ORGANy PLUS+ Wiosna 2017

 

Program

9 czerwca 2017 r., piątek, godz. 19.00 + Chorał

Historia Resurrectionis Domini Nostri Iesu Christi

 • Tomasz Orlow – organy
 • Robert Pożarski – cantor precentor
 • Schola Gregoriana Gedanensis

 

10 czerwca 2017 r., sobota, godz. 19.00 + Bach

 • Jesu, meine Freude, Andrzej Szadejko – organy, dyrygent
 • Goldberg Vocal Ensemble
      Alina Ratkowska – basso continuo
      Stanisław Smołka – kontrabas

 

11 czerwca 2017 r., niedziela, godz. 15.30 + Haendel

Kompozytor dwóch narodów

 • Julian Gembalski – organy, basso continuo
 • Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska  – sopran

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.