Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/96b267dc-0201-4eb9-a026-53b301b9f041.jpg Msza na kutrach, łodziach, jachtach i motorówkach? Jedyna niezwykła Morska Pielgrzymka Rybacka

Msza na kutrach, łodziach, jachtach i motorówkach? Jedyna niezwykła Morska Pielgrzymka Rybacka

Morska Pielgrzymka Rybaków

Wyjątkowa i niepowtarzalna w skali Europy i świata pielgrzymka. Kaszubscy rybacy płyną z Kuźnicy, Władysławowa i Jastarni, by na odświętnie udekorowanych kutrach i łodziach uczestniczyć w nabożeństwie. Następnie cumują w Pucku, by wziąć udział w mszy polowej przy farze.

 

Jedyna w swoim rodzaju pielgrzymka odbędzie się 23 czerwca 2018 r. Dziesiątki odświętnie udekorowanych jednostek z rozśpiewanymi rybakami to tradycja, ale też niezwykła atrakcja turystyczna.

 

Niezwykła pielgrzymka

Morska Pielgrzymka Rybaków odbywa się nieprzerwanie od 1981 roku. Uroczystości tradycyjnie rozpoczynają się od przemarszu sprzed kościoła do portu rybackiego. W basenie portowym na uczestników czekać będą uroczyście przyozdobione kutry. Wypłynięcie z portu rybackiego nastąpi o godz. 11.00. Pielgrzymi na jednostkach wodnych z całej ziemi puckiej i nie tylko będą uczestniczyć w nabożeństwie na wodach Zatoki Puckiej. Msza to modlitwa za rybaków, którzy w swojej codziennej pracy zmagają się z żywiołem na wzór patronów puckiej parafii – świętych Piotra i Pawła. Wspomina się też tych, co już z morza nie wrócili.  

 

 

Historia wyjątkowej pielgrzymki

Tradycja pielgrzymek wodnych sięga 1217 roku, kiedy Puck otrzymał przywilej urządzania jarmarków w dzień patronów parafii. Mieszkańcy Półwyspu Helskiego nie mieli możliwości dotarcia na jarmark drogą lądową, ruszali więc łodziami. Gdy w 1922 roku oddano do użytku linię kolejową z Pucka do Helu, zwyczaj morskiego pielgrzymowania zaczął wówczas zanikać.

Do reaktywowania tradycji doszło w 1981 roku z inicjatywy Aleksandra Celarka – znakomitego żeglarza, szkutnika i żaglomistrza, inicjatora regat starych rybackich łodzi żaglowych Kaszëbsczi Bôtë pód Żeglami. Zainspirowała go informacja o odbywającej się w Brazylii rybackiej pielgrzymce Amazonką. Wkrótce po podjęciu decyzji, pierwsza powojenna pielgrzymka rybaków wyruszyła z Kuźnicy do Pucka. Wzięło w niej udział 50 jednostek – łodzi i kutrów rybackich.

 

 

Druga pielgrzymka w 1982 roku przebiegła podczas stanu wojennego, kiedy turystyka wodna była zakazana. Mimo że rybacy nie uzyskali u władz pozwolenia, z przystani w Kuźnicy wypłynęło 26 łodzi rybackich. W porcie powitali ich puccy parafianie oraz… żołnierze WOP i funkcjonariusze MO, skrupulatnie spisujący wszystkie łodzie. Kilka miesięcy po pielgrzymce właściciele tych jednostek otrzymali wezwania do kolegium do spraw wykroczeń. Ukarano ich mandatami karnymi w wysokości 1,5 tys. zł.

Źródło: Kwaternia.pl

 

Program
godz. 10.45
 – uroczysty przemarsz z plebanii do portu rybackiego w Pucku
godz. 11.00 – wypłynięcie kutrów z portu rybackiego
godz. 11.45 – nabożeństwo na wodach zatoki
godz. 12 15 – powrót kutrów do Pucka
godz. 12.30 – msza święta – ołtarz polowy przy farze, po mszy na scenie wspólne zdjęcie Piotrów i Pawłów
godz. 15.00 –występ zespołu New Day – Pod prąd
godz. 17.00 – pożegnanie pielgrzymów-rybaków

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.