Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Mobilny punkt pobrań w Słupsku rusza od poniedziałku. To już piąte takie miejsce na Pomorzu

Mobilny punkt pobrań w Słupsku rusza od poniedziałku. To już piąte takie miejsce na Pomorzu

Namiot przed Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie

W namiocie przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku od 11 maja będą pobierane wymazy od osób skierowanych przez sanepid na badania i przebywających na kwarantannie. Punkt będzie czynny codziennie w godz. 12.00-14.00.

 

Docelowo w województwie pomorskim ma działać 12 mobilnych punktów pobrań.

 

Tylko dla osób na kwarantannie

Zgodnie z porozumieniem słupskiego szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia od poniedziałku, 11 maja będzie działać punkt wykonywania testów w kierunku koronawirusa. Punkt będzie usytuowany w namiocie rozstawionym przed SOR. Będzie funkcjonować siedem dni w tygodniu w godz. 12.00-14.00. – Podkreślamy, że nie jest to punkt badań dla każdego, a jedynie dla osób przebywających w kwarantannie skierowanym na badanie przez sanepid – mówi rzecznik szpitala Marcin Prusak. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłaszający się na badanie będzie musiał mieć zasłoniętą twarz. Obecnie trwa ustalanie sposobu weryfikacji osób zgłaszających się do punktu – wyjaśnia Prusak.

 

Na czym polega badanie?

Procedura pobrania wymazu do testu będzie wyglądała w ten sposób, iż wysłana przez sanepid osoba będzie podjeżdżała do punktu pobrań samochodem, wysiadała z niego i udawała się do wskazanego namiotu. – Wyznaczony personel szpitala będzie pobierał wymaz i przekazywał go do badań laboratoryjnych. Wynik badania będzie dostępny tego samego dnia lub następnego dnia rano – tłumaczy Prusak.

punkt pobrań Kościerzyna

Pracownicy punktu pobrań wymazów dla osób na kwarantannie przy kościerskim szpitalu. Fot. mteriał prasowy szpitala

 

Piąte miejsce w regionie

Słupski punkt to już piąte tego typu miejsce na Pomorzu. NFZ planuje uruchomienie jeszcze siedmiu takich punktów. Łacznie w regionie ma ich być 12.  Punkty te obsługują pacjentów przebywających na kwarantannie, którzy w 12. dobie  mogą przyjechać własnym samochodem do punktu, gdzie zostanie pobrany od nich wymaz. Na badania będzie kierował sanepid, a zapłaci za nie pomorski NFZ. – Chodzi o to, żeby osoby kończące kwarantannę miały 100 proc. pewność, że są zdrowe – mówił 27 kwietnia podczas konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Na razie mobilne punkty są przy 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku (godz. 9.00-12.00), Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku i Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku (godz. 10.00-12.00) oraz Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (codziennie w godz.15.00-17.00). – W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie punkt pobrań wymazów w kierunku SARS CoV-2 u pacjentów na kwarantannie znajduje się przed Izbą Przyjęć, na podjeździe dla karetek – informuje Agnieszka Marcińska, rzecznik szpitala. – Pacjenci przebywający na kwarantannie w 12. dniu zostają poinformowani przez sanepid o możliwości pobrania wymazu. Zostają wpisani na listę, która jest przesyłana do szpitala. Na badanie przyjeżdżają samochodem na podjazd dla karetek, nie wysiadają z niego. Odpowiednio zabezpieczeni pracownicy personelu medycznego szpitala pobiorą wymaz. Pacjent odjeżdża i oczekuje na wynik – dodaje Marcińska. Punkt działa od 7 kwietnia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.