Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e10df09e-0a1f-4c03-a720-cb7a46433c26.jpg Mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie RS:X  juniorów i seniorów w Sopocie. Kto wystartuje, a kto wygra?

Mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie RS:X juniorów i seniorów w Sopocie. Kto wystartuje, a kto wygra?

Paweł Tarnowski. Fot. Jacek Kwiatkowski

250 deskarzy i deskarek z całego świata, m.in. Francuzi i Holendrzy, a także Polacy, w tym Paweł Tarnowski, Małgorzata Białecka i Maja Dziarnowska wezmą udział w ERGO Hestia Championships. Wydarzenie rozpocznie się 19 i potrwa do 25 sierpnia 2018 r., a pierwsze wyścigi zaplanowane są na 21 sierpnia.

 

Gospodarzem windsurfingowych mistrzostw Europy jest SKŻ ERGO Hestia Sopot. Zorganizuje je wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim. Po raz pierwszy w Sopocie mistrzostwa Europy były rozegrane w 2010 r. Zofia Klepacka i Piotr Myszka wywalczyli wówczas brązowe medale.

 

Elita żeglarska

– Do Sopotu zjedzie cała światowa czołówka klasy RS:X – mówi Piotr Hlavaty. – Spodziewamy się około 250 zawodników i zawodniczek z Europy, ale nie tylko. Będą bardzo silni, zdobywający ostatnio medale Holendrzy i reprezentanci Francji. Liczymy na medale, choć sopocki akwen do najłatwiejszych nie należy. Mam nadzieję, że jego znajomość zapunktuje i będziemy cieszyć się z sukcesów naszych reprezentantów – dodaje Hlavaty.
– Już niedługo w Sopocie odbędą się mistrzostwa Europy w windsurfingu olimpijskim. Swoje pierwsze kroki w żeglarstwie stawiałem w Sopockim Klubie Żeglarskim i należę do niego już od 14 lat. Obecnie startuję w różnego rodzaju zawodach pucharu świata, pucharu Europy czy imprezach mistrzowskich na całym świecie, ale zawsze bardzo chętnie wracam do Sopotu. Ze względu na pogodę nie trenujemy tam zbyt często, ale skoro w tym roku tak szybko robi się w Polsce ciepło to liczymy na to, że w sierpniu będzie tam naprawdę pięknie. Będą to wspaniałe zawody, na których pojawią się najlepsi zawodnicy z całego świata, ponieważ będą to otwarte mistrzostwa Europy. Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszych zmagań na wodzie i kibicowania – powiedział Paweł Tarnowski.
 

Po raz trzeci w Sopocie

Windsurfingowe mistrzostwa Europy odbędą się w Sopocie już po raz trzeci w historii. W 2004 r. zawodnicy rywalizowali w klasie Mistral, gdzie złoto wywalczył Przemysław Miarczyński, a w 2010 r. była to klasa RS:X i tam brązowe medale zdobyli Zofia Klepacka oraz Piotr Myszka. Bardzo dobrze spisała się także Małgorzata Białecka, która w świetnym stylu wygrała wyścig medalowy i ostatecznie zajęła szóste miejsce. Taką samą pozycję w klasyfikacji końcowej zajął Miarczyński. Myszka także w tegorocznych Mistrzostwach Europy ERGO Hestia w olimpijskiej klasie RS:X juniorów i seniorów będzie liczył się w walce o czołowe pozycje.
 

Jubileusz SKŻ

Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia Sopot działa już 35 lat. Początki sięgają 1983 r., kiedy to zawodnicy i członkowie sekcji windsurfingowej działającej przy klubie Neptun w Gdańsku powołali do życia Sopocki Klub Żeglarski.

Od początku istnienia klubu królowało w nim żeglarstwo deskowe, i to na bardzo wysokim poziomie. Żaden inny polski klub nie posiada tak licznej sekcji windsurfingu, żaden nie może się poszczycić tak licznymi i spektakularnymi sukcesami sportowymi w żeglarstwie deskowym. Pierwszy tytuł mistrza Polski zdobył dla klubu założyciel i wieloletni komandor SKŻ – Stefan Jopyk i od tamtej pory zawodnicy SKŻ nie opuszczali podium. Pierwszy medal mistrzostw świata pojawił się w 1994 roku, kiedy to Jacek Frydrychowicz zajął 2. miejsce w kategorii do lat 16. Od tej pory medale zaczęły napływać do klubu niemalże hurtowo i na szczęście bez przerwy do dnia dzisiejszego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.