Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Miliony złotych na żłobki i opiekę nad najmłodszymi. Unijne dofinansowanie dla siedmiu gmin na Pomorzu

Miliony złotych na żłobki i opiekę nad najmłodszymi. Unijne dofinansowanie dla siedmiu gmin na Pomorzu

Podpisanie umowy na dofinansowanie projektów opieki nad dziećmi do lat 3

Ponad 5,5 mln złotych unijnego dofinansowania otrzymają gminy z województwa pomorskiego na budowę nowych żłobków i dodatkowe wyposażenie w już istniejących placówkach. Dzięki temu rodzice szybciej i łatwiej wrócą do pracy.

 

Umowę na dofinansowanie projektów związanych z opieką nad dziećmi do lat 3 podpisali 19 grudnia 2018 r. marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz samorządowcy z gmin: Nowa Wieś Lęborska, Słupsk, Gdynia, Gniew, Karsin, Puck i Zblewo. 

 

Ważne umowy

W ramach podpisanych umów w siedmiu gminach powstanie ponad 200 nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach. Docelowo całym regionie powstanie w sumie 3,5 tys. nowych miejsc  dla maluchów. – Projekt będzie realizowany nie tylko w metropolii, ale również w mniejszych gminach całego regionu – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Wartość wszystkich projektów to aż 92 mln zł., a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego to 78 mln zł. – Wiem, że to trudne projekty. Tym bardziej dziękuję samorządowcom, że się w nie angażują i pomagają dzieciom i ich rodzicom – dodał.  

 

Nowe miejsca opieki

Łączna wartość siedmiu podpisanych 19 grudnia 2018 r. umów to około 7 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie około 5,5 mln zł. – Oprócz tego, że powstaną nowe miejsca dla najmłodszych, pieniądze będą też przeznaczone na adaptację budynków, wyposażenie żłobków oraz na szkolenia dla wychowawców – zaznaczył Mieczysław Struk. W Nowej Wsi Lęborskiej takich nowych miejsc będzie 45. – W naszej gminie brakuje żłobka. Teraz, dzięki dofinansowaniu, taki punkt powstanie. Jeszcze w styczniu rozpoczynamy budowę – powiedział Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska. 

 

Rodzice wracają do pracy

Dzięki projektowi rodzice będą mieli łatwiejszy powrót na rynek pracy. – Opieka nad najmłodszymi jaką zapewnią żłobki na pewno ułatwi rodzicom ponowne podjęcie pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dziecka – powiedział Mieczysław Struk. W gminie Puck takich osób będzie 21, a w Zblewie 12. – Łącznie projekt obejmie co najmniej 99 osób – podsumował marszałek Struk. Ale projekt jest skierowany również do osób biernych zawodowo. Weźmie w nim udział 31 osób. Dzięki temu mają one szansę albo znaleźć pracę, albo aktywnie jej poszukiwać po zakończeniu projektu. 

 

Fot. Aleksander Olszak

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.