Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/30a5a738-f10b-4eab-8179-b11461249b8e.jpg Międzynarodowy Dzień Poezji. Jak Gdańsk obchodzi to święto?

Międzynarodowy Dzień Poezji. Jak Gdańsk obchodzi to święto?

Uczestnicy slamu poetyckiego

Slam poetycki, plakaty z poezją, spotkania literackie i tomy poetyckie do wypożyczonych książek – tak będzie 19 i 21 marca 2019 r.

 

Międzynarodowy Dzień Poezji przypada 21 marca.

 

Tomiki wierszy

W Gdańsku już pojawiły się plakaty z poezją, na których znajdziemy wiersze Michała Piotrowskiego, Bożeny Ptak, Antoniego Pawlaka, Barbary Piórkowskiej, Krystyny Lars i Andrzeja Jurewicza.

W Sztuce Wyboru we wtorek, 19 marca o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na temat tomu „Wolność” Lindy Vilhjálmsdóttir, laureatki Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018. Natomiast w klubie Loft w czwartek, 21 marca o godz. 19.00 będzie slam poetycki, który poprowadzi Wojciech Boros. Ponadto, do każdej wypożyczonej 21 marca książki w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku czytelnicy otrzymają tom poezji. Gdańsk żyje poezją.

 

Plakaty z poezją

Akcja Plakat z poezją rozpoczęła w Gdańsku kilkutygodniową serię wydarzeń poświęconych poezji i literaturze, sztuce translatorskiej oraz promocji lokalnych i ogólnopolskich wydawnictw. Przez kolejne tygodnie w mieście oraz w środkach komunikacji publicznej znaleźć będzie można plakaty z poezją gdańskich twórców, stanowiące artystyczny komentarz do naszej codzienności. – Kampania Plakat z Poezją to nie tyle akcja, co postulat obecności poezji w naszym życiu i miejskiej przestrzeni. Nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Poezji oraz organizowanego przez IKM Festiwalu Europejski Poeta Wolności, ale ma także przypomnieć, jak piękny i lapidarny potrafi być język poetów – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej. – Nie mamy też świadomości, jak wielu wspaniałych poetów tworzy w Gdańsku. Stąd na początek pomysł wytypowania wierszy poetów naszych, wybranych przez także gdańską poetkę Annę Czekanowicz. To pierwsza odsłona, planujemy powracać z wierszami w miejsca bliskie mieszkankom i mieszkańcom Gdańska – dodaje dyrektor Aleksandra Szymańska.

Plakaty z poezją pojawiły się na citylightach na przystankach tramwajowych i autobusowych, na billboardach miejskich (4 lokalizacje) oraz w komunikacji miejskiej.

 

Klub książki 

– Na początek proponujemy wspólną lekturę tomiku poetyckiego „Wolność”, za który pochodząca z Rejkiawiku Linda Vilhjálmsdóttir otrzymała Nagrodę Europejski Poeta Wolności 2018. „Feministyczny. Realistyczny. Lewicujący. Z dodatkiem religii. A nade wszystko – uniwersalny. Bo gdzie nie nadużywa się wolności?” – mówił o poezji Islandki jej tłumacz, Jacek Godek, który będzie gościem tego wydarzenia. Wybór tematu pierwszego spotkania był oczywisty. 10 dni później odbędą się Gdańskie Targi Książki z Islandią w roli głównej! – dodaje Magda Kalisz ze Sztuki Wyboru. Prowadzenie – Marta Irzyk i Filip Szałasek.

 

Slam poetycki

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na emocjonujące potyczki na słowa podczas slamu poetyckiego w pubie Loft (ul. Młyńska 15). Slam poetycki to starcie poetów i performerów, poddawane ocenie publiczności. W każdej rundzie uczestnicy mają do dyspozycji po kilka minut; runda za rundą, aż zostanie tylko król wieczoru.
Prowadzenie – Wojciech Boros. Udział jest bezpłatny. Dla finalistów i półfinalistów przygotowaliśmy nagrody:

  • I miejsce – 300zł
  • II miejsce – 200zł
  • uczestnicy półfinału – nagrody książkowe
     

Wypożycz książkę, czytaj poezję

Do każdej wypożyczonej w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku czytelnicy 21 marca otrzymają tom poetycki.

Działania związane z Międzynarodowym Dniem Poezji są wspólna inicjatywą Instytutu Kultury Miejskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz Gdańska.

Plakat z poezją_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.