Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Masakra w Norwegii na gdańskiej scenie. XIV odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu

Masakra w Norwegii na gdańskiej scenie. XIV odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu

Marzena Nieczuja-Urbańska

O zbrodni z 2011 r. i 77 ofiarach, o kryzysie modelu społeczeństwa wielokulturowego. Aktorzy Teatru Wybrzeże – Katarzyna Kaźmierczak, Marzena Nieczuja-Urbańska, Piotr Biedroń i Maciej Szemiel przeczytają „Wydarzenia" Davida Greiga.

 

Drugi sezon projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu poświęcony jest dramaturgii europejskiej. Podczas 14. spotkania, 19 lutego 2018 r., odczytana zostanie sztuka szkockiego dramatopisarza w przekładzie Małgorzaty Semil. Opiekę artystyczną nad czytaniem sprawuje Michał Kurkowski. Wstęp – wolny. Słowo wstępne wygłoszą oraz dyskusję po czytaniu poprowadzą studentki Teatrologii z Uniwersytetu Gdańskiego – Balbina Hoppe i Sara Gosk.

 

Geneza

Sztuka „Wydarzenia” została napisana w 2013 r. na zamówienie Actors Tutoring Company (objazdowej grupy teatralnej mającej siedzibę w Londynie). Spektakl, przygotowany w koprodukcji z brytyjskim teatrem Young Vic, austriackim Schauspielhaus i norweskim Brageteatret, miał premierę podczas festiwalu w Edynburgu w sierpniu 2013 r. Inspiracją dla powstania utworu była zbrodnia dokonana w 2011 r. przez Andersa Behringa Breivika w Oslo oraz na norweskiej wyspie Utøya, w wyniku której zginęło 77 osób.

 

Przygotowania do napisania sztuki

Pomimo że autor dramatu „Wydarzenia”, przygotowując się do napisania sztuki, podjął terenowe badania, w ramach których m.in. przeprowadził rozmowy z członkami rodzin ofiar, to jednak zrezygnował z napisania dramatu dokumentalnego – nazwisko zabójcy nie pojawia się w tekście (choć Breivik był pierwowzorem postaci Chłopca). Brak też w sztuce bezpośrednich nawiązań do masakry w Norwegii. „Wydarzenia” zyskują dzięki temu uniwersalny wymiar. Tekst dotyka problemów związanych z kryzysem modelu społeczeństwa wielokulturowego, porusza zagadnienia ksenofobii, rasizmu, odradzających się współcześnie ekstremizmów. „Nie nienawidzę cudzoziemców. Nienawidzę ich tutaj” – mówi Chłopiec. Protagonistka dramatu, Claire, stara się odnaleźć motywacje kierujące bohaterem, a tym samym – dociec źródeł zła.
 

David Greig

Szkocki dramatopisarz i reżyser teatralny, określony przez „The Daily Telegraph” mianem jednego z najbardziej interesujących i najodważniejszych dramatopisarzy swojego pokolenia. Urodził się w 1969 roku w Edynburgu, natomiast wychowywał się w Nigerii. Jego teksty wystawiano m.in. w londyńskich Royal Court Theatre, National Theatre i Royal Shakespeare Company. Jest dyrektorem artystycznym Royal Lyceum Theatre w Edynburgu. W dorobku posiada kilkadziesiąt sztuk teatralnych, w tym także dramaty historyczne, dramaty dla dzieci, adaptacje i przekłady. Często sięga po tematy o zasięgu globalnym. Za najlepsze utwory Greiga uznaje się „Europę” (1994) i „Pireneje” (2005, publikacja w „Dialogu” nr 6/2012 w przekładzie Małgorzaty Semil). Choć jego teksty cieszą się niemałą popularnością na świecie, w Polsce pozostaje autorem stosunkowo mało znanym. Jak dotąd wystawiono u nas sztuki „Kosmonauty wiadomość do kobiety, którą kochał w byłym Związku Radzieckim (Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów 2014) oraz „Szaleństwa nocy” (współautor: Gordon McIntyre, wystawione w 2015 r. w Teatrze Bagatela w Krakowie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie).

 

 

Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu. David Greig, „Wydarzenia”

  • 19 lutego 2018 r., poniedziałek, godz. 18.30
  • Dworek Sierakowskich
  • ul. J. Czyżewskiego 12
  • Sopot
  • wstęp – wolny

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Teatr Wybrzeże

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.