Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/48a956bd-a656-48d2-be09-05e098fe44b3.jpg Marynistyczne murale w Gdańsku. Port Wrzeszcz już gotowy

Marynistyczne murale w Gdańsku. Port Wrzeszcz już gotowy

Mural na budynku we Wrzeszczu

Cztery bloki na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu to ostatni etap realizacji projektu, którego autorem jest Szymon Wróblewski, gdański animator kultury i wieloletni kierownik Plama GAK na Zaspie.

 

Studenci i studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w ramach Gdańskiej Szkoły Muralu wykonali malowidła na budynkach.

 

Dlaczego port?

Czwartą i jednocześnie ostatnią pracę, w ramach Portu Wrzeszcz, tworzą cztery bloki stojące prostopadle. To okręty zwrócone w stronę morza. Autorem najnowszego projektu jest Władysław Trykin, student gdańskiej ASP.

Idea Portu Wrzeszcz nawiązuje do wielkich biurowców i innych budynków stojących przy al. Grunwaldzkiej. Ich szczytowe ściany są nachylone do ulicy, przez co budynki wyglądają jak zacumowane statki. Port Wrzeszcz to cztery spójne realizacje, panorama murali o tematyce marynistycznej. 

Murale Portu Wrzeszcz powstały w ramach szerszego projektu Szymona Wróblewskiego – Miejskich Znaków Kultury, czyli legalnych, ogólnodostępnych dla odbiorców artystycznych działań w przestrzeni publicznej, które nawiązują do miejsca, w którym powstają lub jego funkcji. Miejskie Znaki Kultury powstawały wcześniej m.in.: na peronie SKM Gdańsk Zaspa (odmalowywane przez artystów związanych z Klubem Plama GAK ławki), na wiadukcie i dawnym pasie startowym na Zaspie (klucze białych żurawi) czy na drzwiach i oknach zamkniętego Klubu Rudy Kot (wizerunki rudych kotów oczekujących na jego otwarcie).

 

Port oczami dziecko

Projekt ostatniego muralu przygotował Władysław Tyrkin, pochodzący z polskiej rodziny na Białorusi, student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. – Ideą mojego projektu było ukazanie portu z perspektywy dziecka. Port występuje jako przeobrażenie wanny wraz z statkami: kaczuszką, gąbką, szamponem oraz nakładką na wannę. Całość jest ujęta w żabiej perspektywie, co dodatkowo służy jako wyolbrzymienie ukazanych obiektów – opowiada Tyrkin.

Projekt: Władysław Tyrkin, realizacja: Agata Michalewicz, Jan Walter, Tomasz Ściechowicz, Malwina Malinowska, Karolina Wagner, Magdalena Murawska, Anna Waligórska, Przemysław Garczyński, Katarzyna Jurga. Opieka artystyczna: prof. Jacek Zdybel.

Autor projektu muralu: Władysław Tyrkin (ur. Lida, Białoruś), wcześniej student astronomii w Toruniu, obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2015 r. został stypendystą marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury. W 2018 r. brał udział w pracach zespołu, który pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla odtwarzał „Polskie Niebo”, wcześniej namalowane przez Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego. Również w 2018 roku, wspólnie z Przemysławem Garczyńskim i Aleksandrą Kowzan-Garczyńską układał mozaikę w ramach projektu „Gdańskie Fasady OdNowa”. Wybrane wystawy: Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych (Katowice 2014), Wystawa zbiorowa „Ilustracja”, Stacja Kultury w Rumi 2015, Wystawa zbiorowa studentów malarstwa, ASP Wielka Zbrojownia 2016.

 

Gdańska Szkoła Muralu

Celem działania Gdańskiej Szkoły Muralu (GSM) jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji. GSM dąży również do stylistycznego ujednolicenia lokalnego street artu, przez warsztaty integrujące malarskie środowisko. Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu zrealizowali murale na Zaspie, we Wrzeszczu, w Mokrej Wsi, Wiźnie, w Bukareszcie, Kiszyniowie i Gandawie oraz asystowali przy tworzeniu murali podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Gdańska Szkoła Muralu zrealizowała również prace dla LPP.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.