Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Marszałek Struk nie ma wątpliwości: „Strategia Rozwoju Województwa to sukces. Egzamin zdaliśmy na czwórkę”

Marszałek Struk nie ma wątpliwości: „Strategia Rozwoju Województwa to sukces. Egzamin zdaliśmy na czwórkę”

Marszałek Mieczysław Struk prezentuje ocenę Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020

Nowoczesne szpitale, najniższe bezrobocie, milionowe przeładunki w portach. A także aktywni mieszkańcy i atrakcyjna przestrzeń. Tak wygląda Pomorze w 2017 roku.

 

Pięć lat temu Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął Strategię Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. Dziś, 31 lipca 2017 r., na XXXVII sesji sejmiku radni wysłuchali sprawozdania z jej realizacji.

 

Dynamiczny rozwój Pomorza

– Pomorska gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu 5 lat, od 2012 roku, nasze pomorskie PKB per capita osiągnęło wartość 66 proc. średniej unijnej. To na prawdę jest fantastyczny wynik – tak Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, określił gospodarcze wskaźniki w strategii. Taka wysoka wartość PKB jest o tyle ważna, że udało się ją osiągnąć w niezbyt sprzyjających warunkach politycznych, społecznych oraz makro-gospodarczych.

 

Pomorskie liderem w turystyce i transporcie

Takie pozytywne zmiany gospodarcze nie byłyby możliwe bez inwestycji w infrastrukturę transportową. Porty Gdańska i Gdyni zajmują drugie miejsce na Bałtyku w wielkości przeładunków. W ciągu kilku lat odnotowaliśmy wzrost o blisko 33 proc. Jak mówi marszałek Struk: – Pomorzanie najczęściej w Polsce jeżdżą koleją. To również zasługa największego realizowanego przez nas projektu, jakim jest Pomorska Kolej Metropolitalna. Również Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy z roku na rok zwiększa liczbę obsłużonych podróżnych. W 2016 roku było ich ponad 4 miliony. Czyni to gdańskie lotnisko trzecim w kraju. Pomorze jest również drugim, po Małopolsce, najczęściej odwiedzanym regionem w Polsce. Co roku przyjeżdża do nas blisko 7 milionów turystów – dodaje marszałek.

 

 

 

Pomorski rynek pracy

W ostatnich latach na Pomorzu powstało aż 60 tysięcy nowych miejsc pracy. Mamy również rekordowo niską stopę bezrobocia. Przez tak niskie bezrobocie oraz przez, niestety, dużą liczbę osób biernych zawodowo pomorski rynek pracy otworzył się na obcokrajowców. To dzięki migrantom z naszego kręgu kulturowego region prężnie się rozwija. Dzięki zapisom strategii udaje się zmniejszać dysproporcje rozwojowe w województwie. Prowadzimy inwestycje nie tylko w obszarze metropolitalnym, ale na terenie całego województwa. Takie działania, jak na przykład pakiet związany z dostępnością komunikacyjną autostrady A1, czyli budową tras dojazdowych do niej czy modernizacja linii kolejowej Ustka – Szczecinek, to tylko nieliczne przykłady. – Prowadzimy wiele projektów określanych jako zobowiązania strategiczne. Kształtujemy sieć pomorskich szpitali oraz sieć szkolnictwa zawodowego, bardzo dziś potrzebnego. Wdrażamy system obsługi i wsparcia inwestorów Invest in Pomerania. Silnie akcentujemy również projekty turystyczne, jak na przykład szlaki kajakowe – poinformował radnych marszałek.

 

Czy jest sukces?

 – Te nieliczne przykłady pokazują, że Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego jest sukcesem i posiada wielką moc. Dziś, na półmetku jej realizacji, śmiało możemy powiedzieć że „egzamin ze strategii” mamy zdany na co najmniej czwórkę. Liczę, że za 3 lata, na podsumowaniu Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020, ocena będzie co najmniej bardzo dobra – podsumował marszałek Mieczysław Struk. 

Prezentacja – Ocena Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020

Ocena realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 w latach 2013-2016

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.