Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b4602105-622a-4082-9ef8-22781683b423.jpg Marszałek konsekwentnie krytykuje plan przekopu Mierzei Wiślanej. Żąda też przeprosin od wiceministra Witkowskiego

Marszałek konsekwentnie krytykuje plan przekopu Mierzei Wiślanej. Żąda też przeprosin od wiceministra Witkowskiego

Zrzut ekranu ze strony Radia Gdańsk

25 kwietnia 2018 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk był gościem Agnieszki Michajłow z Radia Gdańsk. W Rozmowie Kontrolowanej redaktor pytała m.in. o jego stanowisko co do rządowego planu przekopu Mierzei Wiślanej.

 

Michajłow zaczęła rozmowę od pytania, cytując wiceministra Grzegorza Witkowskiego, czy marszałek trzyma z Kremlem czy z Warszawą. — Jestem pani gościem i nie chciałbym być tutaj obrażany – skwitował to pytanie Struk.

 

Żądamy sprostowania i przeprosin

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego marszałek Struk przedstawił stanowisko Zarządu Województwa Pomorskiego, który negatywnie zaoopiniował  budowę przekopu Mierzei Wiślanej. TVP wyemitowała materiał, w którym zastępca ministra Gróbarczyka oskarża zarząd o współpracę z Kremlem. Marszałek na sesji powiedział, że została naruszana godność województwa pomorskiego. W rozmowie w Radiu Gdańsk Struk powtórzył, że wypowiedź wiceministra jest bulwersująca i zażąda sprostowania i przeprosin.

 

Międzynarodowa Droga Wodna E70

Mieczysław Struk pytany przez Agnieszkę Michajłow o stanowisko dotyczące przekopu, powołał się na opinię ekspertów i zaproponował inne rozwiązania na rozwój portu w Elblągu. — To jest bardzo głęboka ingerencja w twór geologiczny, jakim jest Mierzeja Wiślana — mówił marszałek. —Chcę przypomnieć, że mieszkańcy Krynicy są przeciwni temu przekopowi. Ale nie ma żadnego dialogu ze stroną rządową. Burmistrz Krynicy otrzymał od ministra Gróbarczyka obietnicę, że przyjadą eksperci, bo wiele rzeczy nie jest wyjaśnionych. I nic. W tym momencie warto rozważyć rozwinięcie szlaku międzynarodowej drogi wodnej E70 —  powiedział Struk.

Droga wodna E70 to szlak śródlądowy, który ma łączyć Europę Zachodnią z krajami bałtyckimi. W Polsce ma on przebiegać od Odry poprzez Wartę, Noteć, Kanał Bydgoski, Wisłę i Nogatem prowadzić do portu w Elblągu.

Cała rozmowa dostępna jest na stronie Radia Gdańsk

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.