Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a7a7eb3b-3cf8-4ddb-8086-b62d7a80696f.jpg Malowane palcami i pędzlami z… sierści kota. Wystawa Marty Zwarycz „Serce w kwiaty” w Związku Ukraińców w Polsce

Malowane palcami i pędzlami z… sierści kota. Wystawa Marty Zwarycz „Serce w kwiaty” w Związku Ukraińców w Polsce

Kolorowe rośliny, ptaki i motyl

Chcesz zobaczyć obrazy malowane palcem? Przeżyć ciekawą i czarującą przygodę w świecie ludowego malarstwa? Przyjdź na wystawę do gdańskiej siedziby Związku Ukraińców w Polsce.

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na wystawę w ramach projektu Wielokulturowe Pomorze, którą  można oglądać do 7 grudnia 2019 r. w siedzibie Związku Ukraińców w Polsce.

 

Marta Zwarycz

Urodzona w Drohobyczu na Ukrainie (miasto grafika i mistrza słowa polskiego Bruno Schulza). Malarka, projektantka wnętrz, wykładowca. Ukończyła wyższe liceum artystyczno-zawodowe w Stryj na Ukrainie, na wydziale malarstwa, w tym malarstwo na drewnie (malarstwo petrykiwskie, uznane przez UNESCO jako Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe w 2013 r.). Absolwentka Zakarpackiego Instytutu Artystycznego (ASP) na Wydziale Projektowania Wnętrz.

Malarstwo petrykiwskie

Osiedle Petrykiwka na Ukrainie słynie z ludowej sztuki zdobnictwa dekoracyjnymi malowidłami o motywach kwiatowych i zwierzęcych. W 2013 roku sztuka malarstwa dekoracyjnego z Petrykiwki została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. To technika malowania palcem i pędzlem robionym z sierści kota, którą mistrzowie petrykiwki wykorzystują do dziś. Taki pędzlem malowane są elementy ptaków lub innych magicznych zwierząt, a także żyłki na liściach. Pędzle robi się tylko z sierści dachowców, bo inne koty mają zbyt delikatną sierść. W ten sposób powstają niesamowite magiczne kompozycje z kwiatów, liści i zwierząt.

 

Marty Zwarycz, Serce w kwiaty

  • wystawa czynna od 24 listopada do 7 grudnia 2019 r.
  • Związek Ukraińców w Polsce
  • ul. Aksamitna 4A
  • Gdańsk

 

Wielokulturowe Pomorze to cykl wydarzeń artystycznych w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, których celem jest zaprezentowanie potencjału kulturalnego i artystycznego tkwiącego w gdańszczanach różnych narodowości (imigranci, przedstawiciele mniejszości etnicznych), zamieszkujących województwo pomorskie. Najważniejszym aspektem tego projektu jest przekazanie inicjatywy artystycznej przedstawicielom różnych kultur z Pomorza. Wydarzenia Wielokulturowego Pomorza odbywają się kilka razy w roku jako program towarzyszący Festiwalowi Kultur Okno na Świat.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.