Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/cfe731c2-60ed-4024-825a-c6da56571966.jpg Małgorzata Żerwe – Pocztówki z cmentarza / Postcards from cemetery

Małgorzata Żerwe – Pocztówki z cmentarza / Postcards from cemetery

Fot. Ewelina Karpacz-Oboładze

Artystka wizualna i dźwiękowa. Autorka reportaży i słuchowisk radiowych oraz tekstów o sztuce, moderatorka spotkań i dyskusji, kuratorka wystaw.

Za twórczość artystyczną była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, między innymi na Biennale Sztuki Gdańskiej w 1981 i 1991 roku, na wystawie „Tkanina wobec Sacrum” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w 1988 roku czy 11. Biennale Miniatury Tkackiej w Szombathley (Węgry) w 1996 roku. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2000, 2008, 2009, 2019). Sylwetka artystki znalazła się w albumie „Twarze gdańskiej kultury” 2018.

Przez ponad 20 lat związana z Polskim Radiem, obecnie freelancerka. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród za reportaże radiowe o szerokim spektrum tematycznym.

W 2020 roku ukazała się jej książka „Życie grobowe” – multimedialne wydawnictwo będące konsekwencją wystawy „Pocztówki z cmentarza”.

Dla jednych to miejsca spoczynku, wyciszenia i smutku, dla innych – centrum spotkań, często biesiad z tymi, którzy odeszli na zawsze. Cmentarze interesują artystkę jako fenomen kulturowy i estetyczny. Podróżując po świecie odwiedza nekropolie w wielkich miastach, małe wiejskie cmentarzyki i pojedyncze groby gdzieś na szlaku. Za pomocą telefonu komórkowego notuje wrażenia i obrazy: pomników, grobów, rzeźb i wszechobecnej natury. Rejestruje też dźwięki otoczenia – swoistego „życia pozagrobowego”. Wszystkie te zapisy sytuują się w kontekście historii miejsc, krajów i odmiennych religii.

Kolumbarium

Na wystawie „Pocztówki z cmentarza” zaprezentowany został bogaty, acz mocno wyselekcjonowany materiał z ostatnich kilkunastu lat. Zdjęcia Małgorzaty Żerwe są obrazem subiektywnych obserwacji i skojarzeń, dalekim od krajoznawczej fotografii turystycznej. Wystawa – wzbogacona instalacją dźwiękową – pozwala prześledzić temat komemoracji w Europie i na kontynentach amerykańskich.

Fot. Maja Bieńkowska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.