Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b2ab4db2-2b76-4538-955e-d4cb6834d3c9.jpg Małgorzata Limon – Pomorzanki

Małgorzata Limon – Pomorzanki

Artystka malarka, a także dyplomowana charakteryzatorka.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obroniła pracę dyplomową „tête-à-tête” na Wydziale Malarstwa u prof. Macieja Świeszewskiego, z aneksem u prof. Cezarego Paszkowskiego. Stypendystka Programu Erasmus, studiowała na Accademia degli Belle Arti di Brera w Mediolanie, gdzie uczyła się̨ między innymi malarstwa w pracowni prof. Stefano Pizzi. Ukończyła także dwie szkoły charakteryzacji i wizerunku Beauty Art i Magnus Film otrzymując Dyplom Charakteryzatora Teatralnego i Filmowego.

Pracuje jako charakteryzator w gdańskim oddziale Telewizji Polskiej oraz maluje obrazy olejne. Jej dorobek twórczy obejmuje liczne wystawy indywidualne w Polsce i Austrii, a także prezentacje na wystawach zbiorowych, między innymi na Sardynii, we Florencji, Cervii, Mediolanie (Włochy), Ayadin (Turcja). W swoich pracach podejmuje tematykę̨ związaną̨ człowiekiem i jego rysem psychologicznym. Najbardziej lubi malować́ portrety i to właśnie one dominują w jej twórczości. Emocje i charakter swoich modeli wyraża za pomocą barw. Śmiałe połączenia kolorów i ornamentów, a także radość i energia przelane na płótno, są wyróżnikami jej obrazów.

„Pomorzanki” to cykl 12 portretów olejnych kobiet związanych z Pomorzem. Obrazy ukazują panie w różnym wieku, o odmiennym pochodzeniu, pracujące, uczące się lub mieszkające na Pomorzu. Liczba prac jest nieprzypadkowa – każda modelka symbolizuje jeden miesiąc.

Praca nad każdym z portretów obejmowała wykonanie zdjęć modelki, retusz na potrzeby obrazu w Photoshopie, szkice na płótnie, podmalówkę farbami akrylowymi i ostatecznie – olejnymi oraz pokrycie werniksem. Artystka spotkała się z każdą z portretowanych postaci, starając się na podstawie rozmów poznać charakter modelki, by odpowiednio dobrać kolorystykę i dopasować porę roku do jej usposobienia. Projekt miał na celu pokazanie indywidualności, zachęcenie do dostrzeżenia i bliższego poznania ludzi wokół nas, do otworzenia się na innych, na sztukę i wzajemne relacje.

Pomorzanki zostały zaprezentowane na wystawie w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury) w 2018 r.

Pomorzanki

Niestety, cztery obrazy z cyklu Pomorzanki: „Marzec”, „Kwiecień”, „Maj” i „Grudzień” zostały przywłaszczone przez nieuczciwą galerzystkę działającą na terenie Polski i Austrii i są uznane za zaginione. Jeśli ktokolwiek z Państwa zobaczy je wystawione na sprzedaż lub wiszące w jakimkolwiek innym miejscu, bardzo proszę o kontakt: malgorzata.limon@gmail.com

Zobacz też: https://gdansk.tvp.pl/37144408/odc-10052018

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.