Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Zobacz, co zmieniło się na Pomorskich Trasach Rowerowych w ostatnich miesiącach

Zobacz, co zmieniło się na Pomorskich Trasach Rowerowych w ostatnich miesiącach

Promenada w Krynicy Morskiej

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace na drogach rowerowych w całym województwie. Powstają zupełnie nowe ścieżki, a te stare są modernizowane. Część z nich jest już dostępna dla rowerzystów, a część lada chwila będzie ukończona. Zobacz, jakie nowe rowerowe miejsca w Pomorskiem warto odwiedzić w długi majowy weekend.

 

Majówka w tym roku może być wyjątkowo długa. Wystarczy wziąć tylko trzy dni urlopu, żeby odpoczywać aż dziewięć dni.

Wyspa Sobieszewska na rowerze

Dzięki nowemu mostowi można dużo łatwiej i wygodniej przedostać się rowerem na Wyspę Sobieszewską. Do samego mostu dojedziemy odnowionymi odcinkami: fragmentem międzynarodowej trasy EuroVelo 10 przy ul. Rzęsnej (do granicy z gm. Pruszcz Gdański) oraz drogą od Przejazdowa do Wiślinki , która prowadzi wzdłuż drogi wojewódzkiej 501.

W Sobieszewie budowana jest w ramach Pomorskich Tras Rowerowych droga rowerowa wzdłuż ul. Turystycznej, która ma 4,4 km długości.

Droga rowerowa w Wiślince z wiatą postojową oraz talbicą informacyjną. Fot. Pomorskie Trasy Rowerowe.

Zaczyna się na skrzyżowaniu z ul. Przegalińską, gdzie w ramach inwestycji powstaje też małe rondo, a kończy się w miejscu połączenia z ul. Boguckiego w Świbnie. Asfalt na drodze został położony już w 90 proc., a dodatkową atrakcją na trasie jest bulwar nad Martwą Wisłą.

 

Trasa rowerowa w Krynicy Morskiej w budowie. Fot. Pomorskie Trasy Rowerowe.

A może Krynica Morska?

Wzdłuż ul. Turystycznej w Sobieszewie możemy dojechać do Świbna, a stamtąd przedostać się promem na drugą stronę Wisły i pojechać wzdłuż Mierzei Wiślanej do Krynicy Morskiej. Okazja tym lepsza, że lada dzień całkowicie zostanie zakończona trasa z Przebrna do Krynicy.

Na krynickim odcinku Promenady Nadmorskiej (od portu rybackiego przy ul. Marynarzy do wejścia nr 24 przy Hotelu Continental) został zaprojektowany chodnik ze ścieżką rowerową o łącznej szerokości 6 m. Przygotowane są już zatoczki do postawienia ławek oraz podłoże w części ścieżki rowerowej, na którym zostanie położona czerwona nawierzchnia mineralno-asfaltowa.

Wzdłuż promenady zostaną postawione ławki do odpoczynku i podziwiania nadmorskiej plaży. Zamontowane zostały także lampy oświetlające promenadę. Na tablice informacyjne i oznakowane trasy zaczekamy do czerwca.

 

Zostajesz w mieście? Sprawdź, co się dzieje w pasie nadmorskim

Trwają też remonty bardzo popularnej zwłaszcza w weekendy i wakacje drogi rowerowej w pasie nadmorskim. Na odcinku od parku w Jelitkowie do okolic sopockiego mola zorganizowane są rowerowe objazdy, a na drogach obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Remont ma zakończyć się do wakacji. Od ostatniego weekendu kwietnia nie można jeździć na rowerze wzdłuż trasy na wysokości molo w Sopocie – zgodnie z przepisami ten odcinek pokonamy, prowadząc rower.

W Gdyni połączenie zyskały istniejące drogi rowerowe. Powstała droga rowerowa przy al. Piłsudskiego wraz z parkingiem rowerowym i toaletą publiczną przy wjeździe na bulwar nadmorski (ścieżka o nawierzchni bitumicznej długości 281 m, wyznaczone pasy rowerowe w jezdni o długości 360 m).

Łatwiej do pasa nadmorskiego na wysokości Brzeźna dojedziemy też remontowaną ścieżką wzdłuż al. Hallera. Cały czas są tam prowadzone prace, które mają zakończyć się we wrześniu 2019 r. Przebudowa obejmuje nie tylko nawierzchnię drogi, ale także oświetlenie oraz nowe chodniki dla pieszych.

 

Idzie nowe na morzem

W najbliższym tygodniach i miesiącach do użytku zostaną oddane kolejne trasy rowerowe. Na ukończeniu jest m.in. zupełnie nowa droga rowerowa z Władysławowa do Jastrzębiej Góry.

W marcu 2019 r. została podpisana umowa na remont trasy rowerowej z Juraty do Helu. Droga to otrzymała pierwsze miejsce w rowerowym rankingu najpiękniejszych szlaków National Geographic. W nowej odsłonie ma być wygodniejsza, a prace budowalne mają zakończyć się za rok. Jeszcze wcześniej, bo na przełomie lipca i sierpnia 2019 r., będzie można korzystać z nowych ścieżek rowerowych i trzech miejsc postojowych w Pucku.

Niedługo zostanie ukończona droga rowerowa z Władysławowa do Jastrzębiej Góry. Fot. Pomorskie Trasy Rowerowe.

Na razie została ukończona trasa rowerowa na odcinku promenady nadmorskiej i ul. Sambora w Juracie, a we Władysławowie za kilka dni zostanie oddana do użytku ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Żeromskiego.

 

Rowerowe zmiany na Żuławach

Zmienia się również Wiślana Trasa Rowerowa. Na odcinku od mostu na Wiśle w Kiezmarku do strażnicy wałowej w Leszkowych przez gm. Cedry Wielkie powstaje nowy odcinek drogi rowerowej. Trasa o długości ponad 18 km zostanie wybudowana na wałach przeciwpowodziowych Wisły od miejscowości Giemlice do przystani żeglarskiej w Błotniku oraz wzdłuż miejscowości od przystani do ul. Płażyńskiego w Cedrach Wielkich. Na trasie będą dostępna dwa miejsca postojowe, które ułatwią rowerzystom pokonywanie dłuższych odcinków. Docelowo ścieżka rowerowa połączy się z trasą rowerową wybudowaną przez Gdańsk.

Nową drogę zyskają także mieszkańcy i turyści odwiedzający Nowy Dwór Gdański. Odcinek o długości 4-kilometrów będzie łączył ul. Portową w Nowy Dworze Gdańskim z miejscowością Żelichowo (jest to wygodne połączenie z Stegną i Mierzeją Wiślaną). Trasa będzie prowadziła wzdłuż rzeki Tugi. Drogą przejedziemy się najwcześniej w sierpniu 2020 r.

Wszystkie opisane projekty powstają w ramach Pomorskich Tras Rowerowych.

Zobacz też: mapa monitoringu Pomorskich Tras Rowerowych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.