Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Stypendyści
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/46c1577c-ab07-438c-8fbd-87a4d2745ee9.jpg Maja Miro-Wiśniewska – Minimal Blood. Tradycyjne pieśni o kobietach i krwi

Maja Miro-Wiśniewska – Minimal Blood. Tradycyjne pieśni o kobietach i krwi

Fot. Piotr Tołłoczko

Flecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka i kompozytorka. Autorka projektów intermedialnych, łączących brzmienie dawnych fletów z dźwiękami elektronicznymi.

Współpracuje z tancerzami, ludźmi teatru, rzeźbiarzami oraz muzykami różnych specjalności. Jest współzałożycielką i muzykiem zespołu instrumentów historycznych Silva Rerum arte oraz spiritus movens festiwalu Capella Angelica w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Prowadzi bloga Fletostoria, poświęconego historii fletów poprzecznych.

www.majamiro.com 

Facebook: https://www.facebook.com/maja.miro.wisniewska.traverso/

Tematem „Minimal Blood” są tradycyjne pieśni o kobietach i krwi: ballady i pieśni dziadowskie. Na płycie pojawiły się historie kobiet, które decydują się na zbrodnie, ale także tych, na których zbrodnia się dokonała; kochanków, którzy giną, bo ich miłość nie jest akceptowana; boskiej kary za planowanie czyjejś śmierci; diabelskiej kary za przyczynienie się do czyjejś śmierci; świętego uniknięcia śmierci. Historie mieszające świat realny i magiczny, które niegdyś służyły zapewne wzmocnieniu moralności. Czytane przez pryzmat współczesności opowiadają o wielowątkowości losów kobiety, o ich wrażliwości i emocjonalności, niemocy, miłości.

Hipnotyzujący, narracyjny charakter pieśni został wzmocniony poprzez sięgnięcie w warstwie instrumentalnej do stylistyki minimalistycznej. Minimalizm, operujący krótkimi, nakładającymi się na siebie, wielokrotnie powtarzanymi motywami jest oryginalną ramą dla tych mantrowych w charakterze i niekiedy mrocznych a zwykle tragicznych opowieści. Narratorem jest śpiewak tradycyjny, wykorzystujący wiejska technikę śpiewu otwartym głosem. W instrumentarium pojawia się pięć rodzajów fletów, altówka, wibrafon, bębny obręczowe i perkusjonalia.

Nagrań dokonano w zabytkowym kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wróblewie.

Muzycy Minimal Blood:

  • Maja Miro Wiśniewska – flety, pomysłodawczyni projektu,
  • Kasia Kadłubowska – wibrafon, perkusjonalia,
  • Paweł Odorowicz – altówka,
  • Paweł Grochocki – głos.

Zwiastun płyty:

Relacja z koncertu premierowego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim:

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.