Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Maciej Sadowski – LowBow

Maciej Sadowski – LowBow

Fot. Marika Morawiec

W 2016 roku znalazł się na liście najlepszych polskich kontrabasistów organizowanej przez „Jazz Forum”. W 2019 roku został wyróżniony tytułem muzyka roku przez jednego z najważniejszych krytyków muzycznych – Adama Barucha, na łamach portalu Polish Jazz.

W przeciągu ostatnich 10 lat współpracował z ponad 100 zespołami w niemal każdym zakątku Europy, mając wkład w wiele prestiżowych projektów. Jest liderem zespołów: LowBow i Maciej Sadowski Kwadrat, a także współliderem Gdańsk Necropolitan Orchestra.

www.maciejsadowski.com

 

Duet LowBow to Maciej Sadowski – kompozytor i kontrabasista oraz Małgorzata Znarowska – wiolonczelistka. LowBow to projekt szczególny. Inspiracją do powstania tego rodzaju muzyki nie były wzory artystów o podobnym guście czy wyobraźni. Były nią nowe techniczne możliwości gry na instrumentach oraz silna potrzeba stworzenia czegoś́ na wskroś́ autorskiego.

Płyta „Murmurs” to zbiór pięknych melodii o dużej dynamice, z potencjałem ilustracyjności i śpiewności kompozycji. Jest to jednak równocześnie zbiór minimalistyczny, odchodzący od wybujałych orkiestracji. Wybór kontrabasu i wiolonczeli, jako głównie wybrzmiewających instrumentów, jest niespotykany. W połączeniu z ubraniem ich w elektroniczny ekwipunek i przy jego pomocy wykonywanie utworów muzycznego kwartetu w dwuosobowym składzie – jest już fenomenem, który nigdzie wcześniej się nie pojawił. Wykorzystując w pełni możliwości największych instrumentów smyczkowych, zarówno w ich lirycznej jak rytmicznej rozległości, łącząc je jednocześnie z użyciem looperów i innych środków elektronicznych, duet LowBow gra złożone, dynamiczne i przykuwające uwagę kompozycje.

Ostateczny kształt płyta nabrała dzięki niespodziewanej kontrybucji amerykańskiego producenta muzyki ilustracyjnej – Kevina Scotta Davisa znanego pod pseudonimem Glowworm. Ubrawszy utwory z płyty „Murmurs” w ambientowe tła – dodał im głębi i refleksyjności.

Oprócz Glowworma na „Murmurs” można usłyszeć również Barbarę Maję Maseli na skrzypcach oraz Mikołaja Zielińskiego na puzonie i Piotra Guza na tubie.

 

1. LowBow studio shots for murmurs part I

 

2. LowBow studio shots for murmurs part II

 

3. LowBow studio shots for murmurs part III

 

4. LowBow studio shots for murmurs part IV

 

LowBow – Forest (video Bartosz Hervy)

 

LowBow – Still Hoping

 

Galeria zdjęć z koncertu premierowego

Spotify