Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Linią PKM pojedzie 4-milionowy pasażer. W ciągu dwóch lat liczba pasażerów wzrosła dwukrotnie

Linią PKM pojedzie 4-milionowy pasażer. W ciągu dwóch lat liczba pasażerów wzrosła dwukrotnie

Pomorska Kolej Metropolitalna

W tym roku padnie kolejny rekord na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dziś do pociągu wsiądzie 4-milionowy pasażer. Tym samym liczba pasażerów PKM w 2018 r. zwiększy się o milion w porównaniu do 2017 r.

 

Pomorzanie chętnie korzystają z pociągów. Dowodem tego są najnowsze statystyki ruchu pasażerskiego na liniach systemu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Przemyślane inwestycje

Jeszcze w listopadzie statystyki mówiły o 3,4 mln pasażerów. Najnowsze wyliczenia pokazują, że rok 2018 PKM zamknie kolejnym rekordem – liczbą ponad 4 mln przewiezionych osób. Z roku na rok liczba pasażerów wzrasta. W 2016 r. było ich 2 mln, a w 2017 r. 3 mln. Oznacza to, że PKM zyskuje na popularności, a liczba korzystających z niej osób wzrosła już dwukrotnie w ciągu tylko dwóch lat.

– Ten wynik pokazuje, jak duży jest potencjał PKM – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Cieszę się, że frekwencja stale wzrasta, to zasługa dobrych decyzji, m.in. wprowadzenia cyklicznego rozkładu jazdy, stabilnej oferty przewozowej na trasach regionalnych z Kartuz i Kościerzyny oraz otwarcia nowych przystanków Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny. Mijający rok pokazuje, że z PKM chętnie korzystają nie tylko pracownicy i turyści, ale też studenci trójmiejskich uczelni. Wielu z nich dojeżdża z Kartuz lub wynajmuje mieszkania w pobliżu przystanków PKM. Dziękujemy pasażerom za zaufanie – zaznacza Świlski.

 

We wrześniu 2015 r. samorząd województwa pomorskiego uruchomił nową linię kolejową łączącą Trójmiasto
z Kartuzami i Kościerzyną. Po trzech latach Pomorska Kolej Metropolitalna stała się jednym z filarów komunikacyjnych naszego regionu. W planach jest elektryfikacja linii, a także budowa nowej stacji pomiędzy przystankami Gdańsk Matarnia i Gdańsk Port Lotniczy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.