Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9123ff58-558d-4729-b039-ce91d8679c69.jpg Letnie koncerty muzyki organowej i symfonicznej. Gratka dla melomanów w Oliwie i Jastrzębiej Górze

Letnie koncerty muzyki organowej i symfonicznej. Gratka dla melomanów w Oliwie i Jastrzębiej Górze

Oliwskie organy

60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie oraz XII edycja Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze będą nie lada gratką dla melomanów. Inauguracyjny koncert w Oliwie odbędzie się 30 czerwca 2017 r., dzień później rozpocznie się jastrzębiogórski festiwal.

 

16 koncertów w katedrze oliwskiej i 17 spotkań w Jastrzębiej Górze. Wezmą w nich udział artyści różnych wyznań i narodowości prezentujący zróżnicowane wykonania dające możliwość słuchania muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.

 

Na oliwskich organach

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej katedrze oliwskiej, przybliżając melomanom historię świątyni, bogactwo architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą organizacji festiwalu jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji. Prezentacja muzyki organowej i symfonicznej w wirtuozowskich wykonaniach, wakacyjny okres organizacji koncertów oraz położenie katedry oliwskiej zachęca mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów odwiedzających latem miasto do licznego uczestnictwa w koncertach.

Koncerty będą we wtorki i piątki o godz. 20.00. W katedrze oliwskiej zostanie zamontowany ekran multimedialny.

 

U jezuitów

Podczas 12. edycji festiwalu jastrzębiogórskiego umiejętności zaprezentują organiści, instrumentaliści i wokaliści – artyści z najwyższej światowej półki oraz wybitnie utalentowani wirtuzoi młodego pokolenia. Ten kontrast artystyczny, łączący doświadczenie z młodością oraz prezentacja zróżnicowanych form muzycznych stanowić będzie interesującą formułę koncertów. Niedawno powstałe, dedykowane Krzysztofowi Pendereckiemu, duże organy koncertowe kościoła pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze są magnesem przyciągającym artystów oraz niezliczone rzesze polskich i zagranicznych turystów odwiedzających latem ten malowniczy zakątek Polski.

W  koncercie wezmą udział wirtuozi organów, m.in.: Wolfgang Zerer  i Rudolf Innig z Niemiec, Fabio Ciofini z Włoch, Colin Mark Andrews z Anglii, Thierry Escaich z Francji, Andres Uibo z Estonii. Publiczności zaprezentują się też znakomite duety: Svetlana Berezhnaya (organy) i Piotr Nikiforoff (skrzypce), włoski duet organowy –Federica Iannella i Silvio Celeghin. W  jednym z koncertów festiwalowych weźmie udział duet organowy Jakub Woszczalski i Krzysztof Musiał.

Koncerty będą w środy i soboty o godz. 20.00. Rozpoczną się 1 lipca, a zakończą 26 sierpnia. W kościele zostanie zainstalowany ekran multimedialny, który ułatwi publiczności pełen odbiór koncertów.

Malownicza Jastrzębia Góra dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.

60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie obejmie organizację 16 koncertów festiwalowych:

 • 30 czerwca –   Igor Lerman, dyrygent Roman Perucki, Lerman Chamber Orchestra z muzykami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
 • 4 lipca – Naji Hakim (Liban / Francja)
 • 7 lipca –  Klemens Schnorr (Niemcy)                                  
 • 11 lipca – Józef Serafin                                                        
 • 14 lipca – Bernhard Gfrerer (Austria)
 • 18 lipca – Martin Sander (Niemcy)
 • 21 lipca – Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria) 
 • 25 lipca – Wolfgang Seifen (Niemcy)
 • 28 lipca – Jennifer Pascual (USA)                  
 • 1 sierpnia – Johannes Skudlik (Niemcy)
 • 4 sierpnia – Josef Still (Niemcy)
 • 8 sierpnia – Juan Paradell – Solé (Włochy)
 • 11 sierpnia – Andrzej Chorosiński
 • 18 sierpnia – Etienne Walhain (Belgia)
 • 22 sierpnia – Roman Perucki, Agata Kielar – Długosz, flet, Łukasz Długosz, flet
 • 25 sierpnia –  František Vaníček (Czechy)        
Festiwal Oliwa_plakat Słowo i muzyka u jezuitów_plakat    
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.