Podczas XIV sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 8 listopada 2019 r., za kandydaturą Leszka Bonny na wicemarszałka głosowało 20 radnych, wstrzymało się ośmiu radnych. Radni wybrali też wiceprzewodniczącego Sejmiku, którym został Piotr Karczewski.
Leszek Bonna zastąpił Ryszarda Świlskiego, który w ostatnich wyborach parlamentarnych został senatorem. Kandydaturę przedstawił marszałek Mieczysław Struk.
Czym będzie się zajmować nowy wicemarszałek?
Leszek Bonna od 2006 r. jest radnym województwa, to już czwarta jego kadencja. Do tej pory był przewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów, członkiem Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Rewizyjnej. Po ogłoszeniu wyników głosowania nowo wybrany wicemarszałek powiedział, że: „to wielki zaszczyt i honor zasiadać w Zarządzie Województwa Pomorskiego, najpiękniejszego regionu Polski”.
– Dziękuję za wielki kredyt zaufania i powierzenie mi funkcji wicemarszałka województwa pomorskiego. Kredyty trzeba spłacać i obiecuje, że to zrobię. Wykorzystam energię, wiedzę i zaangażowanie pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i podległych jednostek, aby województwo pomorskie było silne gospodarczo, dobrze skomunikowane, ekologiczne i przyjazne dla wszystkich. Nie dajmy się podzielić, stygmatyzować bądźmy się dla sobie mili, uśmiechajmy się do siebie – zaapelował na koniec Leszek Bonna.
Nowy wicemarszałek zajmował się zawodowo sprawami zdrowia, był m.in. dyrektorem szpitala w Chojnicach. Teraz Bonna przejmie kompetencje Ryszarda Świlskiego, który zajmował się sprawami związanymi z infrastrukturą, w tym Pomorską Koleją Metropolitalną. – Nowe obowiązki, to nowe wyzwania, ale mam doświadczenie w tym zakresie, drogami też się zajmowałem. Jestem absolwentem Politechniki Gdańskiej, skończyłem Budownictwo Lądowe – mówił dziennikarzom Leszek Bonna.
Pytany o priorytety podkreślił, że chciałby razem z marszałkiem i całym Zarządem Województwa zrealizować m.in. ambitny program remontu dróg. – Nazwałbym go 500 plus, bo chodziłoby o wyremontowanie w najbliższych latach 500 km dróg wojewódzkich. Chodzi o te drogi, które wymagają pilnej interwencji spośród sieci ok. 2 tys. km dróg na obszarze województwa – wyjaśniał Bonna.
Kim jest wicemarszałek?
Leszek Jacek Bonna urodził się 8 października 1961 r. w Chojnicach. Żonaty, ma troje dzieci i troje wnuków. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej, studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w opiece zdrowotnej oraz doktoranckich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Uzyskał tytuł Master of Business Administration Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.
Na początku drogi zawodowej pracował jako budowlaniec. Następnie przez kilkanaście lat prowadził działalność gospodarczą. W 2000 r. z grupą lekarzy założył przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej. Był w niej prezesem Zarządu Alte i dyrektorem ekonomicznym Przychodni Lekarskiej Nova.
Od 2003 r. jest dyrektorem Szpitala Specjalistycznego im. J. K. Łukowicza w Chojnicach. Poprzez wdrożenie szeregu rozwiązań udało mu się powstrzymać lawinowy przyrost zobowiązań placówki oraz podnieść jakość świadczonych usług. Dzięki temu szpital nie jest zadłużony. Jest społecznikiem. Był współzałożycielem Fundacji Dla Zdrowia, która wspomagała chojnicki szpital oraz osoby niepełnosprawne i w trudnej sytuacji. Fundacja pozyskała m.in. środki na zakup sprzętu medycznego oraz dla osób niepełnosprawnych, szpitali, domów pomocy społecznej, szkół i przedszkoli. Pomagał też w utworzeniu chojnickiego hospicjum stacjonarnego na bazie starego obiektu poszpitalnego. Angażował się w działalność charytatywną na rzecz dzieci, za którą został wyróżniony odznaką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jest członkiem Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Samorządni. Jest współzałożycielem i członkiem Bractwa Rycerskiego Herbu Tur w Chojnicach oraz Europejskiego Stowarzyszenia Pomerania. W latach 2002-2006 był radnym Chojnic.
A prywatnie? Z żoną mają nietypowe hobby. Przywracają świetność starym meblom. Kilkanaście lat temu kupili stary, chylący się już ku runie, dworek, który odrestaurowali. Wyposażyli go w stylowe meble i stare piece. Na pchlich targach, jarmarkach i w różnych miejscach wynajdują, restaurują, kolekcjonują i eksponują stare i zniszczone meble i różne przedmioty. Są dumni z tego, że mają wiele antyków, którym nadali drugie życie i które cieszą ich oczy każdego dnia. To ich sposób na zachowanie pamiątek naszego dziedzictwa dla potomności. Szczególnie na tych terenach, ograbionych w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym.
Radni wybrali też wiceprzewodniczącego Sejmiku
Kandydaturę Piotra Karczewskiego z Prawa i Sprawiedliwości przedstawił szef klubu radnych PiS Jerzy Barzowski. Przytoczył jego życiorys.
Piotr Karczewski urodził się 14 sierpnia 1964 r. w Żarowie. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Ukończył też studia podyplomowe m.in. z zakresu handlu zagranicznego, menadżerskie na Uniwersytecie Gdańskim oraz z zakresu ubezpieczeń gospodarczych na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jest żonaty, ma dwójkę dzieci. Mieszka w Kościerzynie.
Karierę zawodową rozpoczął w 1989 r. w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie. Następnie pracował w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń. Był m.in. społecznym doradcą szefa Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Gdańsku i Pomorskiego Komitetu Monitorującego Fundusze. Od 2012 r. prowadzi własną działalność gospodarczą, zajmując się ubezpieczeniami, wynajmem mieszkań i sprzedażą podróży. Od czerwca 2016 r. jest prezesem zarządu przedsiębiorstwa Port Gdański Eksploatacja.
Radny Piotr Karczewski od lat związany jest z polityką. W latach 2006-2007 sprawował funkcję wicewojewody, a w był 2007 r. wojewodą pomorskim. Jest przewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego. Pracuje też w Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu.
W czasie wolnym dużo biega, gra w piłkę nożną i tenisa. Interesuje się także kulturą oraz budownictwem, szczególnie nowoczesnymi rozwiązaniami i innowacyjnymi konstrukcjami.
Za kandydaturą Piotra Karczewskiego głosowało 24, przeciwko był 1, a wstrzymało się 3 radnych. Przewodniczący Sejmiku Jan Kleinszmidt pogratulował Piotrowi Karczewskiemu. Po głosowaniu glos zabral nowy wiceprzewodniczcy Sejmiku. – Serdecznie dziękuję za zgłoszenie mojej kandydatury Jerzemu Barzowskiemu w imieniu klubu rannych PiS oraz tym, którzy na mnie głosowali. Postaram się nie zawieść zaufania – mówił Karczewski.
Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Piotr Karczewski. Fot. Aleksandra Chalińska