Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Lato warto spędzić nad Bałtykiem. Pomorskie plaże wśród najlepszych w Europie

Lato warto spędzić nad Bałtykiem. Pomorskie plaże wśród najlepszych w Europie

Plaża wschodnia w Ustce

Czysta woda i bezpieczeństwo. 11 kąpielisk i 5 marin na Pomorzu zostało uhonorowanych przez jury międzynarodowego programu Błękitną Flagą na sezon 2017.

 

Błękitna Flaga jest międzynarodowym wyróżnieniem, które otrzymują kąpieliska i mariny spełniające standardy dotyczące jakości wody, ochrony środowiska, edukacji ekologicznej oraz bezpieczeństwa. Turyści mogą być więc pewni, że plaża jest regularnie sprzątana, posiada odpowiednią ilość toalet i koszy na śmieci, a do wody nie trafiają zanieczyszczenia. Dodatkowo kąpielisko musi być strzeżone przez ratowników, a w razie wypadku wypoczywający mają dostęp do środków pierwszej pomocy. Natomiast przystanie żeglarskie oznaczone Błękitną Flagą wyposażone są w pompy wody i ścieków, urządzenia sanitarne (toalety, natryski i umywalki), sprzęt ratowniczy i gaśniczy. W miejscu cumowania statków powinna być także dostępna woda pitna oraz możliwość podłączenia do prądu.

 

Odpoczynek pod Błękitną Flagą 

W województwie pomorskim Błękitne Flagi otrzymało 11 kąpielisk w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Władysławowie, Jastrzębiej Górze oraz Ustce. – Błękitna Flaga jest dla nas wyjątkowym wyróżnieniem. Cieszymy się bardzo, że Ustka od lat znajduje się w gronie najlepszych europejskich kąpielisk. Nasze miasto jest znane z szerokich i bezpiecznych plaż, które są naszą wizytówką – podkreśla Włodzimierz Wolski, dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ustka i Ziemia Słupska”.

Błękitną Flagę przyznano także 5 marinom w Gdyni i Gdańsku. – Procentują nasze sukcesywne działania związane z podnoszeniem jakości i bezpieczeństwa wypoczynku na plaży oraz w gdańskich portach żeglarskich. Uczestniczymy w tym prestiżowym programie od jedenastu lat. Jesteśmy dumni, że nasze wysiłki po raz kolejny zostały docenione przez międzynarodowe jury. Zapraszamy do odpoczynku nad wodą w Gdańsku – zachęca Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, który administruje plażami i marinami.

 

Marina Gdańsk

Marina Gdańsk. Fot. pomorskie.travel

 

Błękitne Flagi na sezon 2017 w województwie pomorskim

 

Kąpieliska:

 • plaża wschodnia w Ustce
 • kąpielisko Jastrzębia Góra
 • kąpielisko Władysławowo
 • plaża śródmieście w Gdyni
 • kąpielisko Koliba w Sopocie
 • kąpielisko Gdańsk Jelitkowo
 • kąpielisko Molo Gdańsk Brzeźno
 • kąpielisko Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno
 • kąpielisko Gdańsk Stogi
 • kąpielisko Gdańsk Sobieszewo
 • kąpielisko Gdańsk Orle

 

Mariny:

 • marina Gdynia
 • przystań żeglarska Tamka w Gdańsku
 • marina Gdańsk
 • Żabi Kruk w Gdańsku
 • Sienna Grobla w Gdańsku

 

*  *  *

 

Pomysł programu Błękitna Flaga powstał we Francji w 1985 r. Dwa lata później wystartował on w Europie w celu zachęcenia nadmorskich miejscowości do spełnienia założeń dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich dotyczącej jakości wody w kąpieliskach. Instytucją odpowiedzialną za wdrażanie tego programu jest Fundacja Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Kopenhadze, natomiast funkcję koordynatora krajowego w Polsce pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska.

Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej programu Błękitna Flaga w Polsce.

 

Błękitna Flaga

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.