Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Lampiony i róże ku czci ofiar katastrofy w Smoleńsku. „Uroczystości bez polityki”

Lampiony i róże ku czci ofiar katastrofy w Smoleńsku. „Uroczystości bez polityki”

96 ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem upamiętnią m.in. wspólnie wypuszczone lampiony

W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Pomorzu odbywają się uroczystości ku czci ofiar. Rano zawyły syreny i składano kwiaty na grobach. Wieczorem w Gdańsku na placu Solidarności rozpalone zostaną lampiony.

 

– Będzie bez polityki i religii – zastrzegają organizatorzy uroczystości z Komitetu Obrony Demokracji. – Chcemy, aby pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej była honorowana godnie i z szacunkiem, bez uwikłania w bieżącą politykę.

 

Pomorzanie w hołdzie ofiarom

Hasłem wieczornego spotkania jest „Prawda i Pamięć. Pomorzanie w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej”. Przeznaczone jest dla wszystkich, którzy chcą wspomnieć zmarłych z samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Organizatorzy zaplanowali wspólne rozpalenie lampionów i złożenie białych róż pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Uroczystość poprowadzi pisarz i historyk związany z Gdańskiem, Mieczysław Abramowicz. Początek o godz. 20.00.

 

Syreny, msze i kwiaty

Syreny na Pomorzu zawyły już o godz. 8.41. Nieco wcześniej samorządowcy z Pomorza, złożyli kwiaty na grobach Arkadiusza Rybickiego, Anny Walentynowicz i Leszka Solskiego. Potem samorządowcy uczcili pamięć Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej

W Gdyni, o godz. 9.45, kwiaty złożono przy płycie upamiętniającej admirała floty Andrzeja Karwetę. W Sopocie obchody rocznicy rozpoczną się od mszy św. o godz. 18.00 w kościele garnizonowym p.w. św. Jerzego. Po mszy zebrani przejdą pod tablicę umieszczoną poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Następnie uczestnicy obchodów wrócą na ul. Bohaterów Monte Cassino i przemaszerują do Łazienek Południowych na skwer im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.