Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Laktator, składane łóżka, sprzęt AGD i RTV. Strefa rodzica w szpitalu w Gdyni otwarta

Laktator, składane łóżka, sprzęt AGD i RTV. Strefa rodzica w szpitalu w Gdyni otwarta

Strefa rodzica na Oddziale Neonatologicznym i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni

Rodzice, których dzieci przebywają na Oddziale Neonatologicznym i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni będą mieli komfortowe miejsce do odpoczynku z kącikiem kuchennym i łazienką. Strefa rodzica została otwarta 21 kwietnia 2017 roku.

 

Strefy rodzica powstały w 17 miastach, m.in. w: Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Białymstoku czy Olsztynie. Oddział Neonatologiczny i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni jest 18. miejscem na mapie programu.

 

Sypialnia, kuchnia i łazienka

Ciepłe, kojące barwy na ścianach w wyremontowanym pokoju socjalnym. Pomieszczenie wyposażone w wygodne i funkcjonalne meble, szafki kuchenne oraz sprzęt AGD i RTV. Na oddziale będą składane łóżka dla opiekunów. Dzięki nim rodzice będą mogli spędzić noc przy swoim dziecku. Będzie też profesjonalny laktator dla karmiących mam. Udogodnieniem będzie też całkowicie wyremontowana i wyposażona w niezbędne urządzenia nowa łazienka. W części kuchennej będzie możliwość przygotowania szybkiego posiłku, gorącego napoju czy po prostu odpoczynku.
 

Czym jest strefa rodzica?

Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom – to ogólnopolski program społeczny, którego celem jest tworzenie na oddziałach dziecięcych miejsc przyjaznych rodzicom. Dla chorego dziecka obecność najbliższej osoby jest niezmiernie ważna. Niezależnie od wieku – czy jest to niemowlę, kilkulatek czy kilkunastolatek – każde z nich musi mieć poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nie zostanie samo. Dziecko w dobrych warunkach szybciej wraca do zdrowia, łatwiej poddaje się leczeniu i w konsekwencji krócej przebywa w szpitalu.

– Chcielibyśmy, aby takie miejsca powstały w każdym polskim szpitalu – komentuje Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Budimeksu. – Wiem, że nie wszędzie jest to możliwe. Jednak ta inicjatywa jest doskonale przyjmowana przez społeczeństwo, osoby zarządzające szpitalami czy instytucje samorządowe. Mam nadzieję, że takich miejsc będzie coraz więcej. Jestem dumny z naszych pracowników, którzy angażują się w powstanie tych stref, poświęcając swój prywatny czas – dodaje  Kozioł.

Sfery rodzica powstawały na oddziałach dziecięcych, w których przebywają kilkuletni bądź kilkunastoletni pacjenci. Brakowało i nadal ich brakuje dla rodziców najmłodszych dzieci – noworodków. Dlatego też powstała strefa rodzica na Oddziale Neonatologicznym i Intensywnej Terapii Noworodka.

Od czterech lat są tworzone takie strefy. Na ich powstanie wykorzystuje się najczęściej nieużytkowane pomieszczenia, wnęki korytarzowych oddziałów czy przydzielone do tego celu sale. Na ostatnim etapie prac wkracza do pomocy ekipa do zadań specjalnych, czyli grupa wolontariuszy złożona z pracowników Budimeksu, którzy kładą ostatnie szlify przed oddaniem strefy rodzica.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.