Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kwarantanna przed TV? Już nie! 5 ciekawych pomysłów na to, co można robić w domu wspólnie z dziećmi

Kwarantanna przed TV? Już nie! 5 ciekawych pomysłów na to, co można robić w domu wspólnie z dziećmi

Tata i dziecko czytają. Fot. Pixabay.com/ StockSnap

Koronawirus staje się coraz większym zagrożeniem, którego nie należy bagatelizować. Szkoły i przedszkola zostały zamknięte, a rodzice, chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania, zostają z dziećmi w domu. Oto pięć pomysłów na to twórcze i ciekawe spędzanie wspólnie wolnego czasu podczas długiego pobytu w domu.

 

Odkąd wirus SARS-CoV-2 (koronawirus) pojawił się w Polsce, wiele osób profilaktycznie nie wychodzi z domu, jeśli nie musi. Wszyscy, którzy są zdrowi, ale wrócili z zagranicy lub mieli kontakt z zakażoną osobą zostali poddani przymusowej kwarantannie domowej (14 dni).

 

Planszówki i gry karciane zawsze na czasie

Kiedy piosenka “Patrol nasz radę da…” nie może ci wyjść z głowy i mimowolnie nucisz ją pod nosem, to dobry czas, by pomyśleć o wyłączeniu bajek dziecku i zorganizowaniu mu interaktywnej zabawy, podczas której i ty będziesz mieć niezły ubaw. Czas miło zleci, gdy zagracie w planszówkę. W domu na pewno znajdzie się niejedna. Jeśli jednak nie masz żadnej planszówki, naucz dziecko grać w „wojnę” lub „dziewiątkę serce (pana)” zwykłą talią kart. Warto też przypomnieć sobie gry z dzieciństwa. Przymusowy pobyt w domu może być dobrym momentem na nauczenie dziecka gry w „statki” lub na sprawdzenie swojej wiedzy i refleksu w grze „państwa – miasta”.

 

Jeśli już Internet, to co?

Siedzenie przed komputerem i surfowanie po Internecie nie musi być bezmyślną metodą na zabicie czasu. Zawsze możesz zabrać dziecko na wirtualny spacer. Coraz więcej instytucji udostępnia taką możliwość na swojej stronie internetowej. Możemy zobaczyć ciekawe wystawy stałe rozmaitych muzeów (np. Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku).

E-spacer z pociechą możesz też odbyć po najsłynniejszych muzeach świata np. po National Gallery of Art w Waszyngtonie czy w British Museum w Londynie. Listę i linki do wirtualnych spacerów takich instytucji znajdziesz w artykule „Vogue Polska”.

 

Kolorowanki nie tylko dla maluchów

Jeśli borykasz się z brakiem nowych kolorowanek, to bez wychodzenia z domu możesz wydrukwać kolorowankę na drukarce (nie potrzebują dużych ilości tuszu lub toneru). Spory wybór darmowych obrazków do wydrukowania w różnych kategoriach znajdziesz na tej stronie

Brak drukarki w domu rozwiąże stara dobra kalka drukarska lub zwykłe odrysowanie obrazka. Może wymaga to czasu, ale satysfakcja gwarantowana.

Maluch koloruje, więc co zrobić, by zabawa mu się nie znudziła? Wydrukuj kolorowanki dla siebie. W internecie znajdziesz wiele obrysów dla zaawansowanych. Są to m.in mandale, obrazki relaksacyjne czy rysowanie po numerach. Takiej kolorowanki nie pomalujesz w 5 minut, a twoje dziecko będzie miało nie lada frajdę mogąc wymieniać się z tobą kredkami.

 

Pokaz mody nie tylko dla dziewczynek

Czas na przejrzenie garderoby swojej i dziecka? Z łatwością możesz to zrobić w formie zabawy. Potrzebujesz lustra i lampki biurkowej. Ustaw lampę tak, by świeciła spod lustra prosto na przeglądającą się w nim osobę, wyjmij ubrania z szafy, co do których nie jesteś pewna czy chcesz je nosić – tu głównie chodzi o dziecko. Zacznijcie się przebierać i po kolei występować “na wybiegu” przed lustrem. Chwalcie się wzajemnie, komentujcie występy… Ubrania, które nie spełniają oczekiwań jury (rodziców i dzieci) odłóż na bok. Brzmi „dziewczyńsko”? Syn na pewno chętnie weźmie przykład z taty i założy t-shirt nienoszony od trzech miesięcy, by przekonać się jak szybko rośnie. Zachęć dziecko do śmiałego wyrażania swojego zdania, do krytycznego spojrzenia i w ten sposób razem pozbędziecie się rzeczy, które tylko by zalegały w szafie i zrobicie miejsce na nowe (wiosenne!) ciuchy. Rzeczy, które odłożyliście możecie sprzedać lub oddać potrzebującym.

 

Koniecznie coś ugotujcie

Zrobiliście zapas mąki, cukru, jajek i masła? Z tych składników wspólnie upieczecie pyszne maślane ciasteczka. Przygotuj foremki do wycinania pierników lub poproś dziecko, by przygotowało swoje foremki z zestawów do ciastoliny i innych tego typu zabawek (wyparz je przed użyciem!). Zrób proste kruche ciasto, rozwałkuj i wycinajcie, ozdóbcie, upieczcie, układajcie i smacznego! 🙂

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.