Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a706567d-979e-4497-a7a1-7f1f9d20b422.jpg Kurator wystawy, poeta i kompozytor. Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Artystycznej! [ZDJĘCIA]

Kurator wystawy, poeta i kompozytor. Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Artystycznej! [ZDJĘCIA]

Laureaci Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Pomorską Nadzieją Artystyczną jest dyrygent, a Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną wręczono wybitnemu pisarzowi. Najważniejsze nagrody kulturalne samorządu województwa pomorskiego zostały wręczone podczas uroczystej gali.

 

Uroczyste wręczenie statuetek Pomorskiej Nagrody Artystycznej, której patronuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, odbyła się 27 kwietnia 2017 r. wieczorem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele pomorskiego środowiska artystycznego i reprezentanci lokalnych władz.

 

Jak zdobyć Pomorskiego Gryfa?

Walka o statuetki rozpoczyna się na wiele miesięcy przed samym głosowaniem. PNA dotyczy wybitnych kreacji artystycznych w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Kandydatury przysyłają podmioty działające w sferze kultury na początku roku, w którym nagroda jest wręczana. Zgłoszenia zbiera Biuro PNA (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku), a opracowaną listę kandydatur przedstawia Małej Kapitule (przedstawiciele Sejmiku Województwa Pomorskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz stowarzyszeń i związków twórczych, szkół wyższych i artystycznych, mediów, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów działających w sferze kultury), która na posiedzeniu (marzec) wyłania nominacje. Wyniki nominacji ogłaszane są w ogólnodostępnych mediach. Następnie Biuro PNA wysyła karty do głosowania do członków Dużej Kapituły, na którą składają się członkowie Małej Kapituły oraz laureaci PNA z lat poprzednich. Karty wysyłane są (kwiecień) bezpośrednio do notariusza, który zlicza wszystkie ważne głosy, dzięki czemu poznaje laureatów. Nazwiska laureatów przed galą zna zatem tylko notariusz Bartosz Mędraś z kancelarii Notariusze Mędraś i Szulc Spółka Partnerska. Cała reszta zainteresowanych mieszkańców Pomorza musi poczekać do momentu, gdy (koniec kwietnia) podczas gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku otwarte zostaną zalakowane koperty i padną magiczne słowa „statuetkę Pomorskiej Nagrody Artystycznej otrzymuje….”.

 

Prezentacja nominowanych

W pierwszej części wieczoru zaprezentowano krótkie filmowe portrety nominowanych do nagrody, w których przedstawiono ich sylwetki i osiągnięcia. Jak zwykle, nazwiska laureatów okryte były tajemnicą. Zalakowane koperty z nazwiskami zwycięzców przekazał marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi notariusz Bartosz Mędraś.

 

Mecenas kultury i Pomorska Nadzieja Artystyczna

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymała Elżbieta Bernacka-Hanus za powołanie do życia Galerii Kolorów Liz B-H w Smołdzinie oraz Smołdzińskiej Pracowni Rysunku i Malarstwa, za organizację koncertu charytatywnego Muzyczne Mikołajki u Bernackich na rzecz dzieci z najuboższych rodzin oraz sponsorowanie nagród w konkursach plastycznych dla dzieci. Laureatka otrzymała statuetkę Gryfa Pomorskiego.

Laureatem Pomorskiej Nadziei Artystycznej – nagrody przyznawanej młodym uzdolnionym artystom – a tym samym właścicielem statuetki Gryfa Pomorskiego i 10 tysięcy złotych, został Szymon Morus. Wyróżnienie przyznano za kierownictwo muzyczne opery „Czarna maska” Krzysztofa Pendereckiego, którą mistrzowsko poprowadził w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

 

Kreacje Artystyczne

Najważniejszym i najbardziej oczekiwanym przez zgromadzonych gości punktem programu był werdykt dotyczący trzech laureatów PNA w kategorii Kreacje Artystyczne. Zwycięzcami zostali: Jacek Kornacki za kuratorstwo i organizację wystawy „Fête Funèbre” w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która łączy różne wizje i interpretacje upływu czasu oraz prowokuje do refleksji nad ludzką egzystencją; Antoni Pawlak za nowy tom poetycki „Walizka światła”, nasycony sarkazmem, ironią oraz dystansem do świata i samego siebie; Mikołaj Trzaska za skomponowanie monumentalnej ścieżki dźwiękowej do filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Laureaci otrzymali statuetki Gryfa Pomorskiego oraz nagrody finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych każda.

 

Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna

Ponadto Marszałek Województwa Pomorskiego rokrocznie przyznaje Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną w wysokości 20 tys. złotych za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury. W tym roku laureatem tego wyróżnienia został Paweł Huelle za wybitną twórczość literacką – powieści, opowiadania, sztuki teatralne, eseje – zawsze mocno związane z Gdańskiem i Pomorzem; za mistrzowskie konstruowanie wątków wiążących nasz region z kulturą europejską; za twórczość, która pomaga nam lepiej zrozumieć samych siebie.

 

Uroczysty koncert

Galę uświetnił koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza (flet) pod dyrekcją Vladimira Kiradijeva. Zgromadzeni melomani wysłuchali prawykonania „Koncertu na dwa flety i orkiestrę kameralną. Wings Concerto” jednego z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów – Pawła Łukaszewskiego. W programie znalazło się także „Divertimento” z baletu „Pocałunek wróżki” Igora Strawińskiego oraz 5 Études-Tableaux Siergieja Rachmaninowa/Ottorino Respighi.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.