Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/IMG_9510-scaled.jpg Kupcy i rzemieślnicy przejęli Gdańsk. 763. Jarmark św. Dominika rozpoczęty [ZDJĘCIA]

Kupcy i rzemieślnicy przejęli Gdańsk. 763. Jarmark św. Dominika rozpoczęty

Fot. Aleksander Olszak
21.07.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
21.07.2023

Przez trzy tygodnie, od 22 lipca do 13 sierpnia 2023 Gdańskiem rządzić będą kupcy i rzemieślnicy. Rozpoczyna się jedna z największych tego typu imprez w Europie, czyli 763. Jarmark św. Dominika. W tym roku zapraszamy m.in. na Uliczkę Pomorską oraz na święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej.

Jarmark św. Dominika to jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie. Na tegorocznym jarmarku będzie 760 stoisk.

Jarmark rozpoczęty!

Tradycyjna ceremonia rozpoczęcia Jarmarku św. Dominika odbyła się na przedprożu Dworu Artusa. Aleksandra Dulkiewicz przekazała kupcom klucze do miasta.

– Jarmark św. Dominika to wielowiekowa tradycja, która jest jednym z elementów tożsamości Gdańska. Gdańsk to miasto hanzeantyckie, które ukształtował handel – przypomniała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz,

Do odwiedzin stoisk zapraszał również Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Podobnie jak w latach poprzednich, stoiska zorganizowane przez Pomorska Ekonomia Społeczna dedykowane podmiotom ekonomii społecznej umiejscowione będą w kilku lokalizacjach. Dwa z nich będzie można znaleźć na ul. Szerokiej, w sąsiedztwie innych domków w ramach organizowanej przez Samorząd Województwa Pomorskiego „Uliczki Pomorskiej – mówił wicemarszałek. 

Ceremonię przekazania kluczy kupcom zakończyła barwna parada ulicami Śródmieścia.

Wielowiekowa tradycja

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga XIII wieku. To Gdańska tradycja. Tak jak Solidarność i bursztyn, także Jarmark św. Dominika jest jednym z symboli miasta. Nie tylko przysparza nam popularności w Polsce, Europie, ale i na świecie. W tym roku jarmark rozpoczyna się w sobotę 22 lipca 2023 r. i potrwa trzy tygodnie, do 13 sierpnia. Ale jarmark to nie tylko stoiska handlowe czy gastronomiczne. To również setki wydarzeń kulturalnych. Koncerty, przedstawienia czy pokazy filmowe. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.

Spotkajmy się na Uliczce Pomorskiej

Odwiedzający Jarmark turyści znajdą wiele atrakcji. Jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc jest Uliczka Pomorska.

– Specjalna regionalna strefa, nazwana Uliczką Pomorską, tradycyjnie już pojawi się przy ulicy Szerokiej, gdzie każdy znajdzie coś dla ciała i dla duszy – zaprasza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Będzie można spróbować pomorskich miodów, naturalnych, smakowych oraz pitnych.  Nie zabraknie nalewek gdańskiej i kaszubskiej z truskawki, jarzębiny czy wędzonej śliwki. Będą też wysokiej jakości oleje tłoczone z nasion z certyfikowanych upraw ekologicznych. Na smakoszy czekać będą długo dojrzewające sery wyrabiane według dawnych receptur, w tym, najciekawszy pod względem smaku oraz historii, ser żuławski.

 

Gdzie ekonomia łączy się z wrażliwością

Na Jarmarku św. Dominika tradycyjnie już propagowana będzie szlachetna idea wsparcia społecznego. Dlatego na Uliczkę Pomorską powrócą stoiska podmiotów ekonomii społecznej, gdzie Spółdzielnie Socjalne zaprezentują swoje wyroby . Również na Ołowiance w strefie gastronomicznej, będzie obecna m.in. Spółdzielnia, która prowadzi Browar Spółdzielczy. – Serdecznie zapraszam też na „Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej”, które odbędzie się 28 lipca. Na ul. Rajskiej przy skwerze Heweliusza stanie aż 10 specjalnych stoisk. Odbędą się warsztaty, koncerty, występy teatralne – zaprasza Mieczysław Struk.

Będzie to okazja do bliższego poznania działalności przedsiębiorstw ekonomii społecznej w naszym województwie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.