Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/IMG_20200806_085835-1-scaled-e1596711220981.jpg Jak zdobyć unikatowy atlas kulinarny? Wystarczy przyjść do strefy Pomorskie Smaki

Jak zdobyć unikatowy atlas kulinarny? Wystarczy przyjść do strefy Pomorskie Smaki

Książki „Smaki Pomorza”. Fot. Marcin Szumny
06.08.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
06.08.2020

Podczas Jarmarku św. Dominika warto wybrać się do strefy Pomorskie Smaki znajdującej się na Ołowiance w Gdańsku. W ten weekend, oprócz prezentacji regionalnych przysmaków, tradycyjnego rękodzieła czy oferty turystycznej, na odwiedzających czekać też będą bezpłatne egzemplarze książki „Smaki Pomorza”.

Wyjątkowa akcja promocyjna odbędzie się w sobotę i niedzielę, 8-9 sierpnia 2020 r. w godz. 13.00-17.00. Na wybranych stoiskach strefy Pomorskie Smaki na wyspie Ołowianka w Gdańsku, co godzinę pierwszych 10 osób będzie mogło otrzymać atlas kulinarny „Smaki Pomorza”. W sumie w ciągu dwóch dni rozdanych zostanie 100 książek, a do każdej z nich będzie dodana pyszna niespodzianka.

– Książka „Smaki Pomorza” to bogato ilustrowane wydawnictwo o historii, kulturze i tradycji kulinarnej Pomorza. Mam nadzieję, że ta publikacja przybliży wszystkim mieszkańcom i turystom bogactwo pomorskich smaków – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Pomorskie Smaki na jarmarku w Gdańsku

Organizatorem strefy Pomorskie Smaki jest samorząd województwa pomorskiego. Przez wszystkie dni trwającego Jarmarku św. Dominika odwiedzający mogą się tam rozsmakować się w regionalnej kuchni. Oferta wystawców to przede wszystkim wyroby z pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Wszystkie potrawy są więc oparte na tradycyjnych recepturach i zrobione z najwyższej jakości naturalnych składników oraz lokalnych surowców.

Na stoiskach z kuchnią regionalną można spróbować specjałów z Kaszub, Kociewia i Żuław, np. długo dojrzewającego sera żuławskiego (Werderkase), kaszubskiego sernika z ziemniakami, kociewskiego chleba na serwatce, rolmopsów śledziowych, makreli po pucku oraz paprykarza helskiego. Wśród produktów pochodzących z małych manufaktur oraz firm rodzinnych dostępne są świeże masła, śmietany, jogurty, twarożki i sery, a także wysokiej jakości mięsa oraz wyroby wędliniarskie.

Wśród Pomorskich Smaków nie zabrakło też słodkości, takich jak ekologiczne konfitury, miody, lody naturalne, jagodzianki czy… artystyczne torty i ciasta na specjalne okazje. Poza tym można skosztować piw rzemieślniczych uwarzonych przez regionalne browary lub ugasić pragnienie lemoniadą z pigwy i innych owoców sezonowych.

Oprócz strefy z kuchnią regionalną na Ołowiance znajdują się stoiska promujące kulturę, rękodzieło i turystykę na Pomorzu. Od lokalnych twórców można nabyć m.in. koszule, serwety, kubki, a nawet trampki z elementami haftów kaszubskiego lub kociewskiego. Można się tam również zapoznać z ofertą pomorskich muzeów, jak również dowiedzieć się, jak aktywnie spędzić czas w naszym regionie, korzystając np. z pomorskich szlaków kajakowych lub tras rowerowych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.