Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kto zdobędzie nagrodę podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności?

Kto zdobędzie nagrodę podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności?

Debata podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności.

Spotkania autorskie, debaty, konfrontacje literackie, krytyczne kwadranse, slam poetycki to tylko niektóre z atrakcji, jakie znajdą się w programie Festiwalu Europejski Poeta Wolności, który odbędzie się w dniach 23-25 marca 2018 r. w Gdańsku.

 

W programie przygotowanym przez Instytut Kultury Miejskiej będą m.in.: czytania poezji, koncert i dyskusja muzyków o poezji oraz gala wręczenia nagrody w reżyserii Wiktora Rubina.

 

Kto może zostać laureatem?

Nominowani do nagrody Europejski Poeta Wolności 2018 są: Tatev Chakhian (Armenia) za tom „Dowód (nie)osobisty”, tłum. Haik Howannisjan i Paweł Sakowski, Selim Babullaoglu (Azerbejdżan) za tom „Nie ma kto pisać do pułkownika”, tłum. Ilaha Karimova i Grażyna Zając, Płamen Dojnow (Bułgaria) za tom „Sofia Berlin”, tłum. Hanna Karpińska, Dymitr Dobrew i Dorota Dobrew, Wojciech Gałązka, Erkka Filander (Finlandia) za tom „Biała burza przebudzenia”, tłum. Katarzyna Szal,  Menno Wigman (Holandia) za tom „Na imię mi Legion”, tłum. Barbara Kalla i Adam Wiedemann, Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia) za tom „Wolność”, tłum. Jacek Godek, Dumitru Crudu (Mołdawia) za tom „Fałszywy Dymitr”, tłum. Jakub Kornhauser i Joanna Kornaś-Warwas,  Alice Oswald (Wielka Brytania) za tom „Zapadać w jawę”, tłum. Magda Heydel.

Festiwal zakończy się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 25 marca o godz. 20.00 galą wręczenia nagrody Europejski Poeta Wolności w reżyserii Wiktora Rubina (Paszport Polityki 2014 w kategorii teatr). Poeta-laureat otrzyma statuetkę oraz 100 tys. zł, jego tłumacz 20 tys. zł. Wstęp na zaproszenia.

 

Poetyckie spotkania

W Europejskim Centrum Solidarności w piątek, 23 marca od godz. 16.00 rozmowy z Selimem Babullaoglu (Azerbejdżan) i Lindą Vilhjálmsdóttir  (Islandia) poprowadzą Michał Nogaś i Jarosław Zalesiński.

Na Uniwersytecie Gdańskim w piątek, 23 marca odbędzie się spotkanie z poetami sieci Versopolis, w tym z laureatką nagrody EPW w roku 2014 – Dortą Jagić z Chorwacji.  Piątkowy wieczór zakończy czytanie poezji w językach narodowych zaproszonych gości oraz koncert Pablopavo i Ludzi w B90 na terenach postoczniowych. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00. Bilety w cenie 25 zł (z Kartą do Kultury) i 35 zł dostępne online oraz w dniu koncertu.

W Bibliotece pod Żółwiem w sobotę, 24 marca od godz. 11.00 o poezji opowiedzą Dumitru Crudu (Mołdawia), Erkka Filander (Finlandia) i Tatev Chakhain (Armenia), a dyskusje moderować będą Justyna Sobolewska, Zofia Król i Leszek Szaruga. 

W galerii Pionova w niedzielę, 25 marca od godz. 11.00 odbędą się spotkania z Alice Oswald (Wielka Brytania), Barbarą Kallą i Adamem Wiedemannem (tłumaczami holenderskiego poety Menno Wigmana) i Płamenem Dojnowem (Bułgaria). Rozmowy poprowadzą Szymon Kloska, Agnieszka Wolny-Hamkało oraz Piotr Śliwiński.

 

Debaty o wojnie, uchodźstwie i… poezji

Ważnym elementem spotkań tłumaczy, krytyków, znawców literatury i czytelników są dyskusje. W ECS 23 marca o godz. 18.00 rozpocznie się debata Korzenie wolności, w której wezmą udział: Miljenko Jegrović (poeta, prozaik, publicysta, jeden z najwybitniejszych pisarzy chorwackich, któremu uznanie przyniósł zbiór opowiadań o życiu w ogarniętej wojną Bośni i Hercegowinie „Sarajevski Marlboro”), Ilma Rakusa (szwajcarska poetka, pisarka, tłumaczka i poliglotka), Jarosław Mikołajewski (poeta, prozaik, dziennikarz i reportażysta, tłumacz z języka włoskiego i autor książki „Wielki przypływ” dotyczącej problemu uchodźstwa). Spotkanie moderuje Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, poeta, eseista, współtwórca ośrodka Pogranicze sztuk, kultur, narodów w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze, która w marcu 2018 r. otrzymała Europejską Nagrodę Kultury Księżniczki Małgorzaty.

W GTS 24 marca o godz. 10.00 będzie  współorganizowana z siecią Oracle Cultural Network, spotkanie Wolność w kulturze  / Freedo(o)m of Culture. W spotkaniu wezmą udział: Jean Pierre Deru (założyciel sieci Encatc i Oracle), Mary Ann DeVlieg (przewodnicząca grupy roboczej przy Komisji Unii Europejskiej zajmującej się sztuką, prawami człowieka i sprawiedliwością), Jan Klata (reżyser i dramaturg teatralny), Michał Merczyński (dyrektor Festiwalu Malta w Poznaniu), Paweł Potoroczyn (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza do 2016 r.) oraz Anda Rottenberg (kuratorka, historyczka i krytyczka sztuki).

W IKM o godz. 17.30 odbędzie się debata z muzykami – Brzmi sensownie. Agnieszka Szydłowska z Programu III Polskiego Radia porozmawia z Pawłem Sołtysem (Pablopavo), Grzegorzem Kwiatkowskim (Trupa Trupa) oraz Dorotą Masłowską o poezji w tekstach piosenek i wierszach, które inspirują współczesnych muzyków.

W IKM 25 marca o godz. 15.00 odbędzie się spotkanie Zagranice polskiej poezji. O tym, jak postrzega się polską poezję zagranicą, co sprawia, że zdobywa ona czytelników krajach tak kulturowo różnych jak Włochy, Stany Zjednoczone czy Chiny, w czym tkwi jej potencjał do przekraczania granic, i w jaki sposób kreować modę na wiersze z Polski opowiedzą, w rozmowie Tadeuszem Dąbrowskim, Marek Kazmierski, Michael Kruger i Beata Stasińska. Debata.

 

Warsztaty nie tylko dla najmłodszych

W sieni IKM 24 marca o godz. 11.00 Jarosław Mikołajewski opowie o książce „Wędrówka Nabu”. Przedstawia ona historię małego uchodźcy wędrującego do Europy, żeby znaleźć bezpieczny dom. A 25 marca o godz. 11.00 na rodzinną zabawę w poezję i prozę zaprasza Michał będzie Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, obecnie prezes fundacji jej imienia, autor książek dla dzieci. Wydarzenie przeznaczone jest dla rodziców z dziećmi w wieku 7–10 lat, obowiązują zapisy.

Warsztaty dla dorosłych Kolanko węża, czyli o metaforze nie tylko w poezji w IKM 23 marca o godz. 16.00 poprowadzi Michał Rusinek. Celem spotkania jest zwrócenie uwagi na poetycką warstwę języka i jej zastosowanie w praktycznym dyskursie codziennym. Zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl.

 

Program festiwalu

Europejski Poeta Wolności_plakat Nominowani poeci_plakat

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.