Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Kto wie więcej o miłości – laboranci czy poeci? Wykład dr hab. Janusza Leona Wiśniewskiego

Kto wie więcej o miłości – laboranci czy poeci? Wykład dr hab. Janusza Leona Wiśniewskiego

Serce z płatków róż ułożone na deskach

Czy miłość to tylko (neuro)peptyd? A może coś więcej? O tym będą dyskutować uczestnicy spotkania, które odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w piątek, 23 listopada 2018 r.

 

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Otwarty IKM.

 

Czym są uczucia i kto zna ich genezę?

Emocje przez lata były ignorowane przez naukę. Słowa takie jak „uczucie” czy „emocja” nie pojawiały się w żadnych publikacjach. Dopiero Darwin podarował im swoje myśli i swoją uwagę. W XX wieku emocje starano się objaśnić szukając ich źródła w mózgu. A jak jest naprawdę?

Naukowy szacunek emocje zyskały w latach 60. XX wieku wraz z sukcesami (i pieniędzmi), które generowała psychofarmakologia. Z czasem rozwój technologii, np. tomografii metod fMRI czy PET, pozwolił zlokalizować emocje w najstarszym ewolucyjnie obszarze mózgu: w układzie limbicznym. Okazało się, że za aktywność tego obszaru w trakcie przeżywania emocji odpowiada wiele substancji z grupy peptydów (łańcuchów aminokwasów). Emocji deklarowanej jako „zakochanie” czy „miłość” towarzyszy wyjątkowo wysoka koncentracja neuropeptydów (najczęściej opiatowych) w całym mózgu. Wykład dr hab. Janusza Leona Wiśniewskiego stara się odpowiedzieć na pytanie: czy o miłości wiedzą więcej laboranci czy poeci?

 

O prelegentach

Janusz Leon Wiśniewski jest naukowcem (magister fizyki, magister ekonomii, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii), pracuje od ponad 25 lat jako chemio-informatyk we Frankfurcie n. Menem. Jest także bestsellerowym pisarzem. Jego książki zostały przetłumaczone na 12 języków. Ostatnio ukazała się w Polsce jego najnowsza książka „Wszystkie moje kobiety”.

Ewelina Wojdyło – polonistka V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, animatorka kultury, wolontariuszka na rzecz TPD, pasjonatka literatury i podróży, twórczyni idei #Kultura200mOdMorza. Organizowała spotkania z ludźmi kultury i nauki m.in. Magdaleną Fikus, Zbigniewem Izdebskim, Pawłem Delągiem, Magdaleną Cielecką, Zespół Kroke.

 

Czy miłość to tylko (neuro)peptyd? Wykład dr hab. Janusza Wiśniewskiego

  • 23 listopada 2018 r., piątek, godz. 19.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej
 

Okładka książki_miłość

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.